Davis Cup: Česko i Indie mají po bodu. Rosol začal suverénně, Veselý nestačil

Čeští tenisté hájí účast v elitní skupině Davisova poháru v Indii. Při neúčasti Tomáše Berdycha kapitán Navrátila spoléhá na Lukáše Rosola a Jiřího Veselého. Lukáš Rosol získal proti Bhambrimu první bod, pak ale Jiří Veselý podlehl hladce ve třech setech Somdevu Devvarmanovi.

Lukáš Rosol po rychlém přesunu zvládl úvodní kolo Australian Open

Lukáš Rosol po rychlém přesunu zvládl úvodní kolo Australian Open | Zdroj: Reuters

Česká jednička při neúčasti Tomáše Berdycha Jiří Veselý působil na kurtu v Dillí unaveným dojmem. Jeho soupeř, 164. hráč světa Somdev Devvarman, toho využíval a výborným pohybem natahoval výměny. První set po více než hodině dospěl do tie-breaku, kde Veselý chyboval a ztratil ho 3:7.

Druhá sada začala úspěšným českým brejkem, vedení 3:1 ale Veselý neudržel a za stavu 4:5 při vlastním podání pomohl soupeři nevynucenými chybami. Prvního setbolu se zbavil díky použití jestřábího oka, na ten třetí ale o chvíli později reagoval dvojchybou a prohrával 0:2.

Ve třetí sadě české jedničce odešla fyzická kondice a 164. hráč světa ho předčil ve všech statistikách. Po dvou hodinách a 30 minutách se skromně zaplněné tribuny v Dillí mohly se svým týmem radovat z vyrovnání na 1:1 po výsledku 7:6, 6:4 a 6:3.

V boji o udržení světové skupiny ale Česko vedlo 1:0. Do zápasu vstoupil Lukáš Rosol proti Yukimu Bhambrimu a od stavu 2:2 v první sadě zápas ovládl. Vyhrál 8 her v řadě, během kterých za 24 minut doservíroval úvodní set a v tom druhém se ujal bezpečného vedení.

Ve třetím setu byl Ind nebezpečnější. Poprvé sebral Rosolovo podání a vedl 3:1. Čech si ale vzal svůj servis zpět a v koncovce zvládl těžkou situaci, kdy za stavu 5:5 odvracel 5 brejkbolů soupeře. Ubránil se a v následné hře zajistil českému týmu první bod výsledkem 6:2, 6:1 a 7:5.

Se 125. hráčem světa se 30letý Čech na okruhu ještě nikdy nepotkal. Indičtí soupeři českého týmu totiž hrají především turnaje nižší kategorie challenger.

Baráž pokračuje zítra čtyřhrou, do které nastoupí Radek Štěpánek buď s Lukášem Rosolem, nebo s Adamem Pavláskem. Na druhé straně kurtu budou stát veteráni Rohan Bopanna a Leander Paes.

Tým nehrajícího Jaroslava Navrátila se musí vyrovnat s neúčastí světové pětky Tomáše Berdycha i horkým a vlhkým podnebím v Dillí.

„Důležité je, aby kluci zvládli počasí. Naši hráči mají zkušenosti z turnajů ATP Tour, soupeři zůstávali na challengerech, nicméně hodněkrát jsme se už přesvědčili, že žebříčky nerozhodují,“ uvedl Navrátil.

V Dillí jako v časech Josefa Laufera. Komentátorské místo přímo bengalské. Ale důležité jsou body:) na všechno ostatní se ... Česko vede po první dvouhře 1:0