Davis Cup: Čeští tenisté vedou nad Belgií 2:0

Čeští tenisté vedou v prvním kole Světové skupiny Davisova poháru nad Belgií 2:0. O první bod se na antuce v belgickém Bree postaral Tomáš Berdych, který porazil domácí jedničku Oliviera Rochuse 6:3, 6:0 a 6:4. Druhý bod pak přidal Radek Štěpánek, který si poradil s Xavierem Malissem 6:2, 6:4 a 7:6.

Tomáš Berdych na antuce v Barceloně | Foto: Česká sportovní

Tomáš Berdych do zápasu vstoupil razantně a tvrdými údery od základní čáry zatlačil svého soupeře do defenzivy. Hned ve druhém gamu sebral Rochusovi čistou hrou servis a náskok už si pohlídal.

Druhou sadu pak Berdych zcela ovládl, na úvod sebral Rochusovi podání a pak odvrátil pět breakballů soupeře při vlastním servisu. To byl zřejmě rozhodující okamžik zápasu, protože Berdych došel k hladké výhře 6:0.

00:00 / 00:00

Tomáš Berdych popisuje náročnou koncovku

Český hráč se mohl o výborný servis opřít i ve třetí sadě, vycházely mu i útočné bekhendy po čáře a hra na síti. I ve třetím setu tak Berdych dominoval a vypracoval si vedení 4:1. Pak se ale opět chytil Belgičan, který dokázal snížit a za stavu 4:5 odvrátil celkem pět mečbolů. Na šestý pokus ale už Berdych první bod pro Českou republiku vybojoval.

Štěpánek překonal nachlazení i Malisse

Také Radek Štěpánek vstoupil do zápasu aktivně a měl hru pod kontrolou. Oproti poslednímu vzájemnému zápasu, kdy s Malissem vypadl v prvním kole turnaje v San José, změnil taktiku. Omezil výpady na síť a hrál trpělivě od základní čáry. Vypracoval si tak náskok 4:1 a set s přehledem vyhrál. V závěru první sady vystrašil české fanoušky, když po náhlé změně směru pohybu odkulhal z kurtu a držel se za koleno.

Radek Štěpánek po zápase s Malissem

Nic vážného to ale nebylo a ani nedávné nachlazení na jeho hře nebylo příliš znát. I když neudržel své druhé podání, rychle to dokázal Belgičanovi oplatit a trpělivou hrou získal i druhou sadu. Malisse byl naopak očividně nervózní a často se vztekal.

Stejný průběh měl i třetí set. Štěpánek ztratil ve třetím gamu své podání, vzápětí srovnal a pak se stejná situace ještě jednou opakovala. Chyby se kupily na obou stranách a nejvyrovnanější sada utkání nakonec dospěla až do tie-breaku. V něm dominoval český hráč a proměnil hned první mečbol.