Davis Cup v Austrálii může být i velkou událostí pro tamní českou komunitu

Čeští tenisté se v Austrálii nepředvedli v dobré formě. V oslabené sestavě neuhráli ani set a už po třech zápasech je jasné, že je čeká boj o záchranu v elitní skupině Davis Cupu. Přesto, už jejich samotný pobyt v Melbourne některé lidi potěšil. Zvlášť české krajany, kteří se i ve velkém horku vydali dopředu ztracenou bitvu sledovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští fanoušci v Kooyongu | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem Australan a Čech, ale spíš Čech, kde se jednou narodíte, se nedá napomenout,“ říká Stanislav Beneš, který odešel do Austrálie po roce 1968. Je známý Petra Kordy a prý hlídal i děti tenisty, když byly malé, ostatně nejmladší Nele teď pomáhá při jejím golfovém snažení v Austrálii.

Na dálku se také radoval z prvních bodů Sebastiana Kordy v žebříčku ATP dospělých. Jen čeští tenisté ho teď příliš nepotěšili, ale stejně jim v hledišti držel palce a přiletěl kvůli tomu ze Sydney. „To je jenom hodinu,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Austrálie nelétají české týmy zase tak často, a tak je i takový daviscupový zápas velkou událostí pro tamní českou komunitu

Českou vlajku měla pod sebou na ochotu také Hana Flanderová, generální konzulka, ta má podporu České republiky možná i v popisu práce. „Krajanů tady moc není, protože to sledují spíš v televizi, ale všichni to vědí a fandí, i když to nebylo úplně tak, jak bychom si to představovali.“

A jakou událostí je Davis Cup pro Australany? „Podívejte se kolem, kolik je tady mladých a starších lidí, kteří ohromně fandí, třeba dámy tady vedle mají australské dresy. Včera lidi celou dobu fandili i v tom horku tady,“ připomněla Flanderová počasí.

Uzpůsobení pro tělesně postižené na stadionu tolik propracované není, přesto se například vozíčkáři díky pomoci dostanou na dobré pozice. „Přesně tak, i postižení si to tady užijí, seděli tady vozíčkáři a je o ně dobře postaráno, i pokud jde o pití a jídlo,“ říká konzulka.

Tenisový zápas bez ohledu na výkon a výsledek je také jednou z příležitostí, jak se sejít s dalšími krajany, říká Denisa Kross, která žije v Austrálii čtrnáct let a pořádá i různé kulturní akce. „Mám pocit, že tu vystupoval jednou Karel Gott, Marta Kubišová a Chinaski tady vystupovali před rokem a půl a teď tady vystupují znovu.“

Stanislav Beneš | Foto: Jaroslav Plašil

A jak to osloví zdejší českou komunitu? „My jsme nadšení, jsme rádi, že se rozhodli přijet i do Melbourne, většinou jezdí spíš do Sydney, takže se těšíme,“ vysvětluje Kross.

Koncert Chinaski je prý v místním sokole. „Očekáváme asi sto padesát lidí. Češi se schází pravidelně. V Melbourne máme VodaFest, což je krajanský český a slovenský festival zhruba jednou za dva roky, pak filmový festival, tento rok bude pátý, ten dělám já,“ popisuje Kross.

Zatímco hudební skupiny a zpěváci zpravidla koncertují pro české krajany pod střechou, další vystoupení tenistů v Melbourne je kvůli špatné předpovědi počasí na neděli ohroženo. A tak je otázkou, kdy se zase taková podobná příležitost k fandění naskytne. Vždyť v Kooyongu se tenisté naposledy představili v roce 1973 ještě v éře bývalého Československa.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme