DC: Berdych se Štěpánkem vyhráli čtyřhru a Česko vede v Argentině 2:1

Čeští tenisté se přiblížili účasti ve finále Davis Cupu. Po čtyhře vedou v Buenos Aires nad domácí Argentinou 2:1 a k postupu jim chybí jediné vítězství. O důležitou výhru se postarali Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, kteří porazili dvojici Carlos Berlocq - Eduardo Schwank 3:0 na sety.

Tenisté Štěpánek (vlevo) s Berdychem ovládli v Argentině čtyřhru a získali pro Česko druhý semifinálový bod | Zdroj: Reuters

O osudu úvodní sady rozhodla zejména třetí hra. Při celkovém skóre 1:1 šel podávat Berlocq a game se značně protáhl.

Oba páry se totiž přetahovaly při stavu 40:40 o výhody. Těch bylo šestnáct a šťastnější byli nakonec Berdych se Štěpánkem.

Vzali tak domácí dvojici servis a získali brejk. Ten po podobně vypjaté hře potvrdili čeští tenisté i při následujícím podání Berdycha. Ve zbytku prvního setu si pak navíc bez problémů drželi vlastní servis a po dalším brejku vyhráli 6:3.

Druhá sada ale nezačala pro Čechy dobře, Štěpánek totiž prohrál svoje podání. Jenže česká dvojice vzápětí uspěla při Schwankově servisu, srovnala a postupně se dostala do vedení 5:2.

Argentinci ovšem zabojovali, dokázali opět sebrat podání Štěpánkovi a rázem to bylo z českého pohledu jen 5:4. Na srovnání skóre pak servíroval Schwank, jenže česká dvojice získala další brejk a zvítězila v setu 6:4.

Průběh třetí sady už si Berdych se Štěpánkem bezpečně pohlídali, vyhráli 6:3 a po hladkém třísetovém triumfu získali pro Česko druhý bod.

Rozhodl začátek utkání, zní z týmu

„Musím říct, že hodně důležitý byl začátek, protože druhý jejich servis šel přes šestnáct shod, pak Tomášův servis před dalších deset shod. To byl, myslím, klíč k důležitému prvnímu setu, k tomu vítězství. Ta čtyřhra nevypadala ze začátku úplně jednoduše,“ prohlásil kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

A podobně mluvil o důležitosti prvního setu i Tomáš Berdych. „Byla tam spousta dlouhých gamů a ty se nám podařilo vyhrát. A to bylo, myslím, hlavně v začátku rozhodující. Výborně jsme se s Radkem doplňovali, odehráli jsme skvělého debla a zaslouženě jsme ten bod udělali.“

Radek Štěpánek pak připomíná ještě jednu důležitou věc. „Je super, že jsme debla zvládli ve třech setech. Ušetřené síly se mohou zítra hodit.“ O postupujícím týmu do finále rozhodnou nedělní závěrečné dvouhry.

V souboji jedniček se měli nejdříve utkat Berdych s Del Potrem, argentinský tenista má ale potíže se zápěstím a vedení domácího týmu oznámilo, že do zápasu nenastoupí. Nahradit by ho měl v tom případě Berlocq. V závěrečném duelu pak budou hrát Štěpánek s Monacem.