DC: Čeští tenisté hrají po úvodních dvouhrách v Srbsku 1:1

Čeští tenisté se snaží v Srbsku o druhý postup do finále Davis Cupu za sebou. Po prvním dni semifinále hrají s domácí týmem nerozhodně 1:1. Do vedení dostal svěřence Jaroslava Navrátila Radek Štěpánek, který porazil Viktoria Troického 3:1 na sety, Tomáš Berdych potom ale nestačil na Janka Tipsareviće a podlehl mu 1:3.

Český daviscupový tým pro utkání v Srbsku

Český daviscupový tým pro utkání v Srbsku | Foto: Česká sportovní/Pavel Lebeda

Radek Štěpánek měl v úvodním duelu nastoupit proti světové dvojce Novaku Djokovićovi, toho ale do zápasu nepustily zdravotní potíže, konkrétně žaludeční problémy. Český hráč se proto nakonec utkal s Viktorem Troickim.

„Když jsem se to dozvěděl v průběhu rozehrávky s Tomášem, tak první moje reakce byla – ha, můžeme dneska urvat dva body. Říkal jsem pánové hlavně klid, že nehraje Djoković, nesmíme se nechat rozhodit nějakými debatami, jestli hraje ten, jak to bude vypadat. Prostě soustředíme se na své věci, na svoji polovinu kurtu, abychom odvedli maximum své práce,“ prohlásil Radek Štěpánek.

00:00 / 00:00

Rozhovor Jaroslava Plašila s Radkem Štěpánkem po vyhraném úvodním duelu

Přesto český hráč nevstoupil do zápasu dobře. Troicki v úvodním setu téměř nechyboval a po zásluze zvítězil 6:4. Štěpánek poté přiznal, že ho přeci jen výměna protivníka a relativně snazší možnost získat první semifinálový bod svazovala.

„Člověk se musí přehodit, protože žije dva dny v něčem, usíná, že se připravuje na nějaký zápas, který se tři hodiny před samotným startem změní. Ze začátku jsem byl první gamy nervózní, prohrál jsem si blbě hned svůj první servisový game a v tom setu už se pak nic vážnějšího nestalo.“

Od druhé sady se ovšem začal vývoj duelu měnit. Štěpánek měnil tempo hry, vyvaroval se nevynucených chyb a po zásluze srovnal stav utkání na 1:1. „Jakmile jsem získal soupeřův servis ve druhém setu, tak myslím, že jsem se dostal nad něj, začal jsem hrát daleko uvolněněji, kontroloval jsem hru. Rozhodil jsem ho, začal jsem lépe číst jeho servis, i když byl neuvěřitelný.“

V dalším pokračování duelu už Štěpánek svoji šanci nepustil a dovedl zbývající dvě sady k vítězství 6:4, celkově potom 3:1 na sety.

Berdychovo trápení

Před druhým utkáním většina českých fanoušků zřejmě pevně věřila, že si Tomáš Berdych poradí s Jankem Tipsarevićem, průběh zápasu ale od počátku nevěstil nic dobrého. Finalista Wimbledonu se nemohl dostat do hry a zbytečně kazil, jeho srbský soupeř naopak téměř nechyboval. Výsledkem tak bylo vedení Tipsareviće 2:0 na sety. Naděje svitla českému tenistovi po třetí sadě, ve které zpřesnil své údery a snížil stav utkání.

Čtvrtý set dospěl nakonec do tie-breaku, přestože Berdych získal na jeho začátku výhodu vyhraného soupeřova podání a vedl 3:1. Nechal ovšem Tipsareviće rychle srovnat a v závěru už nedokázal v pohodě hrajícího Srba ničím překvapit. Ve zkrácené hře zvítezil domácí tenista 7:5, utkání potom ovládl 3:1 na sety.

„Opravdu hrál fakt dobře, hrál výborně. Neměl určitě stejnou odezvu z mojí strany, že kdybych já hrál alespoň na takové úrovni jako on, tak by to dopadlo jinak. Ale je to 1:1. Samozřejmě to mohlo být i horší, ale taky to mohlo dopadnout, mohli jsme sebevědomým Srbům zavřít pusy,“ řekl po zápase Tomáš Berdych.

Po úvodních dvouhrách je stav utkání Srbsko - Česko nerozhodný 1:1. Do sobotního debla, který začíná v 15 hodin, jsou za Česko nahlášení Minář s Hájkem a za Srbsko Troicki se Zimonjićem. Podle dřívějších výroků nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila, ale zřejmě nastoupí do čtyřhry Berdych se Štěpánkem.

Semifinále Davis Cupu (Bělehrad): Srbsko - Česko 1:1

Viktor Troicki (SRB) - Radek Štěpánek (CZE) 6:4, 2:6, 4:6, 4:6

Esa: 20:8. Dvojchyby: 3:0. Nevynucené chyby: 50:36. Vítězné údery: 52:43. Využité brejkboly: 2 z 9 - 5 ze 7. Celkem získané míče: 103:117. Čas: 2:59 hod.

Janko Tipsarević (SRB)- Tomáš Berdych (CZE) 7:5, 6:2, 2:6, 7:6

Esa: 9:17. Dvojchyby: 3:4. Nevynucené chyby: 41:58. Vítězné údery: 49:54. Využité brejkboly: 5 z 16 - 4 z 11. Celkem získané míče: 133:127. Čas: 3:38 hod.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít