DC: Čtyřhra českým tenistům nevyšla. S Kazachy prohráli ve třech setech

Za stavu 2:0 na zápasy pro Českou republiku nastoupili ve čtvrtfinále Davis Cupu Radek Štěpánek s Janem Hájkem proti páru Andrej Golubjev, Jurij Ščukin. Rozhodující bod ale Češi nepřidali a po porážce ve třech setech domácí Kazaši snížili na 1:2 na zápasy.

Radek Stepanek, right, and Jan Hajek of Czech Republic in action during a Davis Cup quaterfinal doubles match between Kazakhstan and Czech Republic in Astana | Zdroj: ČTK

Česká dvojice sebrala svým soupeřům, konkrétně Šcukinovi, servis už ve třetí hře a za stavu 5:4 podávala na vítězství v prvním setu. Kazaši ale srovnali a v tie-breaku nedali Hájkovi se Štěpánkem šanci.

Druhý set ovlivnilo neproměňování brejkbolů českým párem. Ani jeden ze sedmi pokusů Hájek se Štěpánkem neproměnili a sadu po ztrátě servisu v deváté hře prohráli 4:6.

00:00 / 00:00

S Radkem Štěpánkem mluvil po čtyřhře v Astaně Jaroslav Plašil

Ani ve třetím setu čeští tenisté recept na hru kazašského páru nenašli. Radek Štěpánek ztratil hned svůj úvodní servis a Golubjev se Ščukinem si trpělivou hrou došli pro vítězství i v této sadě, kterou vyhráli 6:3.

Česká dvojice tak překvapivě lehce prohrála 0:3 na sety a před nedělními dvouhrami domácí tenisté snížili na 1:2 na zápasy.

Radkovi Štěpánkovi scházela po zranění úderová jistota

"Určitě se Kazaši zvedli, myslím si, že jim pomohla koncovka prvního setu. Vyhrát první set, mohlo to být jiné, ale to se nedá takhle brát, ten zápas by trval déle, mohli se do toho dostat později. Kazaši pak hráli ve velké pohodě a myslím, že Golubjev byl dnes nejlepším hráčem na kurtu. Když člověk nehraje delší dobu, tak odcházejí reakce a reflexy a to se dnes několikrát projevilo," říkal po zápase Radek Štěpánek.

Rodák z Karviné šel do zápasu i s tím, že věděl, že to není ještě úplně stoprocentní. „Věděl jsem to s předstihem, že jdu ‚s kůží na trh,‘ ale já jsem tady byl pro tým a zázrak byl ten, že jsem sem odletěl. Vezmu si pozitivum z toho, že mě po zápase nic nebolí. S tím, že nejsem vyhraný, s tím se musí počítat a já věřím, že se nám to zítra podaří dorazit."

Radek Štepánek na tréninku v Astaně | Foto: Jaroslav Plašil

Říká Radek Štěpánek, který odehrál první soutěžní zápas od poloviny ledna. Zápasový výpadek byl na něm vidět, takže je teď rázem úplně jiným tenistou, než kterým byl před zraněním.

Nový začátek po složité operaci

Loni v listopadu vyhrál rozhodující pátý zápas daviscupového finále a těšil se, že mu sláva a sebedůvěra pomohou i k velkým výhrám v další sezoně. Jenže Radku Štěpánkovi se do cesty postavilo nepříjemné zranění vyžadující chirurgický zákrok.

Reportér Jaroslav Plašil se ve své poznámce věnuje návratu Radka Štěpánka na kurty

Takže teď nemá ani sportovní úspěchy a tím pádem ani sebevědomí. Začíná skoro znovu od začátku, snaží se oživit dřívější cit pro míč, najít zpátky ztracenou úderovou jistotu. Teď proti Kazachstánu odehrál jeden ze svých nejhorších deblů v kariéře, koneckonců to ví on sám nejlépe.

Přesto je velkým vítězem. A zaslouží podobný potlesk, jako když na podzim porazil Španěla Nicolase Almagra a českému týmu pomohl vybojovat po dvaatřiceti letech salátovou mísu.

Tentokrát zkušenosti nestačily

Kůži, se kterou šel na trh, totiž nastavil pořádně pálivým plamenům, sám přiznával, že od sebe nic velkého po dlouhé pauze nečekal, přesto se rozhodl být alespoň pro čtyřhru k dispozici a třeba využít svých zkušeností.

Tentokrát nestačily, na to byli domácí deblisté a hlavně Andrej Golubev až příliš dobří. Takže to teď bude mít Radek Štěpánek s dalším pokračováním návratu určitě složitější, než kdyby český tým po sobotě slavil postup. Ale za to, že o této horší variantě věděl, a přesto riskoval, zasluhuje pochvalu.