Dilema českých tenistů: jaký povrch pro Srbsko?

Od vítězství českých tenistů nad Itálií v prvním kole Davis Cupu ještě moc času neuplynulo. Ovšem už teď se začínají spřádat první plány, jak udolat ve čtvrtfinále supersilné Srbsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr kapitána Jaroslava Navrátila by rád navázal na slavné vítězství Lendla a spol. z roku 1980 | Foto: Pavel Lebeda - Česká sportovní

Času totiž není nazbyt. Kvůli olympiádě v Londýně se čtvrtfinále uskuteční místo obvyklého prázdninového termínu už na začátku dubna. A mnohem dříve musí být jasné, kde a na čem se bude hrát.

Místo bude oznámeno už v pátek, ale povrch, ten je podle Jaroslava Navrátila alfou a omegou celého čtvrtfinále. Termín zápasu se Srbskem se totiž nachází přesně v místě, kdy se hráči stěhují z amerických betonů na evropskou antuku.

"Volba antuky je strašně těžká, protože po rychlých površích se na ni adaptovat je strašně těžké. Pro všechny, nejen pro moje hráče. Srbové budou určitě favorité, i když my budeme hrát doma," uvědomuje si český nehrající kapitán.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Jaroslavem Navrátilem rozmlouval Radim Sajbot

Termín čtvrtfinále ve spojení s volbou povrchu je důležitější, než se může na první pohled zdát. Kombinace obojího má sílu výrazně ovlivnit dokonce i rozhodování samotného Novaka Djokoviče, zda Davis Cup hrát či nikoli.

"Určitě, protože se tou dobou bude připravovat na antuku. A pokud třeba ještě zvolíme halu, bude se tomu chtít vyhnout. Volba povrchu bude proto podle mě strašně důležitá," pokračuje Navrátil.

Jenže největší palebná síla Srbska, světová jednička Novak Djokovič, se může rozhodnout na poslední chvíli. A tady se skrývá největší úskalí možného přetaktizování. Srbové mají totiž ve svém týmu další dva hráče z první třicítky světového žebříčku - devátého Tipsareviče a čtyřiadvacátého Troického.

"Troicki je na trávě i na rychlejším povrchu horší hráč. Tipsarevič je přizpůsobivý, udělal velký skok kupředu, je v první světové desítce, velice nebezpečný hráč, rychle běhá," charakterizuje další srbské tenisty šéf českého daviscupového týmu.

Důležitý bude i názor Berdycha se Štěpánkem

Rozhodování v otázce, na čem přivítat Srby, ovlivní velmi výrazně také názor Tomáše Berdycha s Radkem Štěpánkem. To oni by měli dělat body a k tomu bude nutné, aby se cítili na kurtu dobře.

"Nejdůležitější bude zvolit povrch podle nás, to znamená podle Radka a Tomáše. Důležité bude i to, aby se Radek dostal na více turnajích do více singlových zápasů. Na začátku tohoto roku jich odehrál strašně málo. Doufám, že se mu bude dařit, aby mu ještě trošku stouplo sebevědomí ve dvouhře, pro takhle těžká utkání to bude nesmírně důležité," uzavírá Jaroslav Navrátil s tím, že definitivní rozhodnutí v otázce povrchu padne také možná už na konci tohoto týdne.

Radim Sajbot, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme