Dlouhé blond vlasy a bílá čelenka, tenisová legenda Björn Borg slaví šedesátiny

Přes dlouhé vlasy neviděl, ostříhat se nechtěl, a tak začal jako jeden z prvních tenistů v historii používat v 70. letech čelenku. Tím se ale švédská legenda Björn Borg neproslavila tolik jako svými sportovními úspěchy. Dnes na ně může vzpomínat při oslavě kulatých 60. narozenin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Björn Borg | Foto: Tomáš Pancíř

Wimbledonské finále 1980 mezi Björnem Borgem a Johnem McEnroem patří k nejpamátnějším tenisovým duelům v historii. Na kurtu strávili skoro 4 hodiny, Borg vyhrál 8:6 v pátém setu.

„Byl to pro mě výjimečný moment a pravděpodobně nejúžasnější zápas, který jsem kdy odehrál,“ přiznal Björn Borg loni v rozhovoru pro místní televizi, když se do wimbledonského areálu vrátil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legendární švédský tenista Björn Borg slaví šedesátiny

„Tohle utkání také odstartovalo velmi pěkné přátelství mezi mnou a Johnem, bylo náročné na psychiku, protože jsem prohrával, pak vedl, zase prohrával a nakonec získal titul. Určitě to byl největší zápas mé kariéry,“ zavzpomínal švédský tenista.

Žádný tenista nemá na slavném turnaji tak skvostnou bilanci jako on. Vítězstvím v roce 1980 získal už svůj pátý wimbledonský titul v řadě a jeho série vítězných zápasů na tomto turnaji se zastavila až o rok později ve finále, tentokrát ho McEnroe porazil.

Kromě extrémně rychlým travnatých dvorců dominoval Borg i těm pomalým na Roland Garros. Celkem získal 11 grandslamů, a to ještě v dobách, kdy se hrálo dřevěnou raketou.

„Kdybych teď začal hrát tenis, musel bych se samozřejmě přizpůsobit jeho stylu. V současnosti je to silová hra, já hrál v úplně jiných podmínkách,“ přiznal.

„Ale kdyby mi bylo patnáct a měl jsem vůli být tenistou, tak bych se snažil současný styl naučit,“ dodal Björn Borg, který po konci kariéry dal vzniknout i své značce oblečení, ta vyrábí zejména spodní prádlo.

Björn Borg | Foto: Český rozhlas

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme