Do semifinále Davis Cupu postupuje Francie. Tsonga získal proti Veselému třetí bod

Velký zvrat daviscupového čtvrtfinále se českým tenistům nepodařil. Na úvod nedělního programu sice Jiří Veselý vyhrál první set nad Jo-Wilfriedem Tsongou. Další tři sady ale získala franckouzská jednička, vyhrála 3:1 na sety a stejný je také stav celého čtvrtfinálového utkání.

Tenista Jiří Veselý při utkání Davis Cupu (ilustrační fotografie)

Tenista Jiří Veselý při utkání Davis Cupu (ilustrační fotografie) | Zdroj: ČTK

„Nemám co ztratit, na kurtu nechám duši,“ sliboval Jiří Veselý před zápasem. A do utkání v neděli po poledni skutečně vstoupil nesvázaný nervozitou.

Francouz Jo-Wilfried Tsonga v pátém gamu za stavu 2:2 pomohl českému tenistovi dvojchybou při shodě a rodák z Příbrami svůj první brejk potvrdil.

Padesátý hráč světa si na člena elitní desítky vytvořil náskok, který už udržel do konce úvodní sady. Veselý ji během třiačtyřiceti minut vyhrál 6:4.

I ve druhém setu mladá česká jednička prokazovala klid, po kterém kapitán Jaroslav Navrátil volal po nepovedeném vystoupení v pátek. Veselý i Tsonga si drželi podání, k vidění byl jediný brejkbol, který Čech v závěru setu odvrátil.

Jenže tie-break, který následoval za stavu 6:6, se nepovedl. Během dvou minut Veselý ztratil pět míčků v řadě a po dvou smečích Tsonga vyrovnal.

První úspěšný brejk Francouz zaznamenal až sedmé hře třetího setu. Veselý mu ho daroval nevynucenou chybou z forhendu, Tsonga ho naopak z forhendu zakončil přesně k čáře. V závěru český tenis marně vzýval technologii jestřábího oka. Soupeř útočil přesně, vyhrál třetí set 6:4 a šel do vedení.

Francouzský tým s Jo-Wilfriedem Tsongou uprostřed slavil postup po třech hodinách a 17 minutách čtvrtého zápasu. Jiří Veselý i ve čtvrtém setu dlouho odolával stále se zlepšující světové desítce, v jedenácté hře ale ale opět přišel o servis a mohutný Francouz o chvíli později na vlastním podání získal rozhodující bod čtvrtfinále.

Ačkoli český reprezentant na Wimbledonu zažil největší grandslamový úspěch, v reprezentačním trikotu se mu na Davis Cupu doposud nedařilo. O víkendu prohrál oba zápasy. V pátek Veselý neuhrál proti Lucasi Pouillemu z Francie ani set