Domácí publikum dělá v Davis Cupu divy. Čechům pomůže, věří Lendl

Už jenom pár hodin zbývá do začátku velkého finále. Čeští tenisté se v něm utkají se Španělskem, nejlepším daviscupovým týmem současného století. Přímo v libeňské hale u toho bude zhruba 15 tisíc lidí. Půjde vůbec o největší návštěvu, při které kdy čeští nebo českoslovenští tenisté domácí daviscupový zápas hráli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští tenisoví fanoušci mají zatím v Bratislavě důvod k radosti | Zdroj: ČTK

Tenistům to sice zápas nevyhraje, ale výrazná pomoc to být může. Podpora fanoušků někdy dělá s výkonem sportovce divy. Své o tom ví také nejlepší hráč světa Novak Djoković. K semifinále v roce 2010 proti českému týmu dorazil z US Open na poslední chvíli a ještě ne zcela fit, přesto dokázal obrátit utkání s Tomášem Berdychem, na kterého dlouho nestačil. Nebýt nadšeně povzbuzujících diváků, stěží by něco takového dokázal.

Srbové pak v Bělehradě vyhráli i domácí finálový zápas s Francií, takže teď si Djoković před posledním daviscupovým víkendem sezony uvědomuje, jakou mohou mít Češi v duelu se Španělskem výhodu.

"Hraje se v České republice, tak tuším, že by to měla být výhoda, hrát doma v Davis Cupu. Jsem si jistý, že ta podpora bude velká, Češi jsou určitě na domácí finále natěšení, čekali na to mnoho let. Na druhé straně Španělsko je nejlepším daviscupovým týmem posledních pěti deseti let. Takže v mých očích jsou šance vyrovnané," říká nejlepší hráč světa Novak Djoković.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhodě domácího prostředí v Davis Cupu referuje tenisový expert Jaroslav Plašil

Však jsou také Španělé jediným týmem, který v posledních pěti letech dokázal venkovní finálový zápas vyhrát. Ještě k tomu v Argentině, kde je prostředí dost možná vůbec nejbouřlivější. Přesto hrát o titul před domácími fanoušky by měla stále výhoda pro český tým.

"Speciálně tím, že jsou hráči psychicky unavení a publikum jim může hodně pomoct. Tak to bylo vždycky," říká daviscupový vítěz z roku 1980 Ivan Lendl.

Tehdy bylo v hledišti 12 tisíc lidí a na spíše fotbalové atmosféře se výrazně podílely i tři tisícovky Italů.

"Samozřejmě. Teď to bude stejné," myslí si Ivan Lendl, který teď bude spolu se svými bývalými týmovými spoluhráči z vítězného týmu v hledišti při finálovém zápase Česko-Španělsko.

Utkání začne v 16 hodin, už v 15.30 ale odstartuje slavnostní ceremoniál. Informační stánek Radiožurnálu, u kterého si můžete zasoutěžit, bude v libeňské hale celý víkend.

Jaroslav Plašil, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme