Federer obhajuje ve Wimbledonu titul, ale největší favorit není

Tenisový Wimbledon vyhrál už sedmkrát, přesto teď rozhodně není tím největším favoritem na celkové vítězství. Švýcara Rogera Federera totiž los poslal do mimořádně kvalitní poloviny pavouku, ve které jsou Brit Andy Murray i Španěl Rafael Nadal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roger Federer na tréninku v All England Clubu | Foto: Jiří Hošek

O wimbledonském centrálním dvorci někteří tenisté říkají, že je obývacím pokojem slavného Švýcara. Roger Federer tady slavil titul už sedmkrát, a pokud ještě má ke svým sedmnácti grandslamovým vítězstvím ve dvouhře přidat nějaké další, má se všeobecně za to, že se mu to může podařit spíše tady v All England Clubu než na některém z ostatních turnajů velké čtyřky.

„Už to není, jako když mi bylo dvacet, ale jsem šťastný, že jsem zase zpátky tady, o tom není pochyb. Návraty sem jsou vždycky spojené s velkými vzpomínkami, nejen na loňský rok, ale jde o zážitky za posledních 15 let,“ říká Roger Federer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Wimbledonu už je také Jaroslav Plašil, mluvil i s Rogerem Federerem

„Jsem natěšený na začátek, jsem fit, to je důležité teď, den před mým zítřejším zápasem,“ dodává obhájce titulu, ale rozhodně ne největší favorit mužské dvouhry. Sázkové kanceláře věří mnohem víc prvnímu hráči světa, Srbovi Novaku Djokovićovi, větší naději na titul má podle bookmakerů i domácí Andy Murray nebo Španěl Rafael Nadal, vítěz Roland Garros.

„Jeho návrat je opravdu velký, hrál devět turnajů, a devětkrát byl ve finále, vyhrál French Open, a řadu dalších turnajů, je příjemné, ho vidět zpátky na okruhu,“ připomíná Roger Federer poslední úspěchy Španěla Nadala, který je kvůli loňskému zranění nyní světovou i turnajovou pětkou.

Na sedminásobného vítěze Wimbledonu by kvůli tomu mohl narazit už ve čtvrtfinále. „Je nasazený, takže ho nepotkám v prvním kole. Čtvrtfinále je ještě daleko, teď mě zajímá první kolo. Ale jsem na tu výzvu připravený, nebudu se na los vymlouvat, je to něco, co nemůžete ovlivnit,“ říká.

Federer má těžkou úlohu

„Ano, je to hodně těžký los, Rafa v mé čtvrtce. Ale jestli chcete turnaj vyhrát, musíte porazit i ty nejlepší,“ je si jistý Federer. Se Španělem Rafaelem Nadalem už na sebe narazili na turnajích ATP třicetkrát, ale jen ve dvou případech to bylo dřív než v semifinále.

Takže by to byla hodně vzácná situace, pokud by na očekávaný čtvrtfinálový souboj velkých rivalů, kteří se v minulosti přetahovali o pozici jedničky, skutečně došlo. Ale na druhé straně, v budoucnu už by to taková rarita nemusela být.

Španěl Nadal, pokud mu to nepřekazí zdravotní problémy, se hodně pravděpodobně už brzy posune do nejlepší čtyřky, naopak Švýcaru Federerovi hrozí, že z ní poprvé po deseti letech vypadne.

Jaroslav Plašil, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme