Filip Šedivý: Kapitán Petr Pála se u tenistek hodně naučil

České tenistky už jsou doma z Moskvy, kde v neděli vybojovaly historicky první triumf ve Fed Cupu pro samostatnou Českou republiku. Čím to, že se tenhle velký tenisový úspěch letos narodil? Faktorů je několik.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České tenistky L. Hradecká, L. Šafářová, Květa Peschkeová, Petra Kvitová a kapitán Petr Pála zdraví fanoušky

České tenistky L. Hradecká, L. Šafářová, Květa Peschkeová, Petra Kvitová a kapitán Petr Pála zdraví fanoušky | Zdroj: Reuters

Jedním z nejdůležitějších je postava kapitána. Petr Pála, bývalý desátý deblista světa, je u týmu od roku 2008 a za ty roky se hodně naučil. Asi se nedá tvrdit, že rozumí ženské tenisové duši, ale minimálně se v ní dobře vyzná. Nebojí se dělat rozhodnutí, kterými některé nepotěší - proto na finále nevzal Záhlavovou-Strýcovou s Benešovou, přestože v semifinále v Belgii vyhrály rozhodující čtyřhru.

Vsadil na letošní grandslamové vítězky Peschkeovou s Hradeckou - a ty se odměnily nejen svému kapitánovi. Petr Pála ze široké nabídky našich tenistek v první padesátce singlu a dvacítce v deblu ve světovém žebříčku umí vybírat. A český tenis také má po delší době hráčku, které lze odpovědnosti a tlaku naložit doslova plný vagón.

Petra Kvitová je v 21 letech tenistkou, která se nelekne nikoho a ničeho, hrát za svou zemi je pro ni ctí a velkou radostí. Bilance světové dvojky v této sezóně ve Fed Cupu - 6:0 - mluví jasně. Tyhle dva stavební kameny byly základní a vždy se je povedlo obalit dalšími dílky mozaiky, které nakonec vytvořily tým šampiónek. Ten postupně zrál a propracoval se až na vrchol.

V sestavě už v dalších letech nebude Květa Peschkeová, ale i bez ní má na to, aby současný úspěch zopakoval. Jenže jako v jiných sportovních odvětvích ani tady není nic dopředu dané. A když navíc na začátku února příštího roku pojedou Češky na půdu silného Německa, můžou spadnout do baráže o elitní skupinu Fed Cupu - a nikdo ani nemrkne. O to více bychom si současného úspěchu českých tenistek měli vážit.

Filip Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme