Finále Davisova poháru: Španělsko-Česká republika 2:0 po prvním hracím dni.

Ve finále Davis Cupu nejprve podlehl Tomáš Berdych  Rafaelu Nadalovi 0:3 na sety, pak sice vedl Radek Štěpánek 2:0, ale David Ferrer otočil vývoj utkání a vyhrál 3:2.

Rafael Nadal a Tomáš Berdych

Rafael Nadal a Tomáš Berdych | Zdroj: ČTK

Rafael Nadal - Tomáš Berdych 7:5, 6:0, 6:2

Úvodní výměnu finále Davisova poháru pro sebe získal Tomáš Berdych, pak však udělal dvojchybu a ztratil svůj servis. V následné hře se však Tomáši Berdychovi podařil re-break. Berdych diktoval tempo výměn, ale podruhé se mu Nadalovo podání získat nepodařilo. Naopak za stavu 5:5 přišel o svůj servis a následně stále se zlepšující světová dvojka uzavřela první dějství po výhře 7:5.

00:00 / 00:00

Tomáš Berdych po utkání s Rafaelem Nadalem

To, co předvedl Rafael Nadal v koncovce první sady, tedy zlepšení pohybu i přesnosti úderů, se naplno projevilo ve druhém setu. Španělský hráč si bez problémů držel svůj servis a třikrát se mu podařilo získat i Berdychovo podání. Ve výsledku tak nadělil Nadal české dvojce „kanára“ a zvýšil své vedení na 2:0.

Třináct gamů v řadě získal Rafael Nadal než si bod na své konto připsal také Tomáš Berdych. Český hráč ale snižoval už na 1:4 ve třetí sadě. Berdych sice nehrál špatně, ale na kurtu byl jediný pán a tím byl španělský tenista. Přesnou agresivní hrou dovedl do vítězného konce v poměru 6:2 třetí set, celý zápas 3:0 a Španělsko se díky němu ujalo ve finále Davis Cupu vedení 1:0.

David Ferrer – Radek Štěpánek 1:6, 2:6, 6:4, 6:4, 8:6

Úvodní tři gamy vyhrál vždy hráč, který returnoval. Prvním kdo obhájil své podání byl Radek Štěpánek, ujal se vedení 3:1 a dal základ k zisku první sady. Navíc vzápětí uzmul rodák z Karviné svému soupeři další dvě podání a nakonec získal první sadu v poměru 6:1.

Radek Štěpánek po utkání s Davidem Ferrerem

Tenisová raketa vyvedená v národních barvách, kterou dřímal ve své ruce Radek Štěpánek, zasahovala míčky po celý průběh druhého setu přesné údery. V pohodě hrající Štěpánek rychle vedl 4:0 a i přesto, že ztratil jedenkrát svůj servis, získal druhý set 6:2 a je jediný set od vítězství.

David Ferrer však v úvodu třetí sady jasně ukázal, že se nechce vzdát. Začal se lépe pohybovat po kurtu a navíc se mu dařilo trefovat velmi dobře kouty Štěpánkova kurtu. Poprvé se v utkání dostal Španěl do vedení 2:1, když prorazil české jedničce servis, který navíc potvrdil při svém podání. Štěpánek sice dokázal srovnat na 3:3, Ferrer ale přesto set získal v poměru 6:4.

Ve čtvrté sadě střídal Štěpánek výborné míče s nevynucenými chybami. Bohužel pro českého tenistu bylo těch pokažených více a stále méně kazící Ferrer se brzy ujal vedení 4:1. Český hráč ještě vykřesal naději, když dvakrát sebral Španělovo podání, ale 18.hráč žebříčku přesto dotáhl set do vítězného konce.

Už úvodní hra páté sady nabídla urputnou bitvu o každý míček. Ferrer v ní měl čtyři break bally, ale Štěpánek je odvrátil a získal první game. Po té si oba hráči dlouho drželi své servisy. Až za stavu 6:6 prolomil podání českého hráče David Ferrer a když získaný break potvrdil svým servisem vyhrál pátý set 8:6 a dokonal obrat.

Průběh prvního hracího dne očima reportéra Petra Součka

V sobotu pokračuje finále čtyřhrou, která začíná v 16 hodin a informace o průběhu uslyšíte ve vysílání Radiožurnálu.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít