Finále DC: Čeští tenisté vyhráli čtyřhru a jsou blízko obhajobě

Osvědčená dvojice Tomáš Berdych, Radek Štěpánek porazila ve finále Davisova poháru v srbském Bělehradu domácí pár Nenad Zimonjić, Ilja Bozoljac 3:0 na sety a dostala český tým do vedení 2:1. K obhajobě titulu tak schází už jen jedno vítězství v nedělní dvouhře.

Tomáš Berdych (vpravo) a Radek Štěpánek ve finále Davisova poháru

Tomáš Berdych (vpravo) a Radek Štěpánek ve finále Davisova poháru | Zdroj: ČTK

Už v první hře zápasu si český pár vybojoval brejkbol, který hned využil díky chybnému zásahu Zimonjiče na síti. To jeho kolega Bozoljac rozdával při servisu dělové rány, jenže i on nakonec svoje podání ztratil.

Mohl za to poděkovat špatné hře Zimonjiče na síti, která darovala české dvojici luxusní vedení 5:2. Podávajícího Štěpánka pak nevyvedly z míry ani neustálé výkříky z hlediště během hry a doservíroval k zisku prvního setu.

Stejně špatně začali Srbové i druhou sadu a Berdych se Štěpánkem se lehce ujali vedení 2:0. Domácím nepomohlo ani zvýšení agresivity, když Bozoljac dvakrát tvrdě smečoval Berdychovi těsně pod nohy.

Tomáš Berdych a Radek Štěpánek během čtyřhry ve finále Davisova poháru | Foto: ČTK

Český pár byl při svém podání suverénní a navíc byl takřka neprůstřelný u sítě, především Štěpánek doslova zářil a jeho křížné prohozy podél sítě budou srbské fanoušky tenisu možná ještě budit ze spaní. Ke druhému setu Češi dokráčeli po 70 minutách hry.

Poprvé se domácí hráči dočkali vedení na úvod třetí sady, a za stavu 3:2 se dokonce dopracovali k prvnímu brejkbolu v zápase. Ten zahnal Štěpánek fantastickým kraťasem, a tak důležitější okamžiky třetího setu proběhly za nerozhodného stavu 5:5.

Na dvojchybu Zimonjiće navázal parádním prohozem Štěpánek, jenže Srbové dokázali dva brejkboly odvrátit. A protože Berdych pokračoval v bezchybném podání, rozhodoval tie-break. V něm česká dvojice otočila stav z 1:3 na 5:3 při servisu Štěpánka, který proměni lhned první mečbol.