Forma nejlepších českých tenistů vyvolává před Australian Open rozpaky

Čeští tenisté si z Austrálie tradičně přiváželi výborné výsledky, jenže od protinožců tentokrát před startem úvodního grandslamového turnaje nepřicházejí přiliš optimistické zprávy. Alespoň pokud jde o výkony a zdravotní stav nejlepších Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kvitová | Foto: David Kubíček

Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Tomáš Berdych i Radek Štěpánek nadělili sobě i fanouškům pod vánoční stromeček dva velké týmové tituly. Ale jako by je mimořádný úspěch spíše utlumil, než povzbudil.

"Samozřejmě sezona je teprve na začátku a je předčasné dělat nějaké velké závěry, protože jde stále o přípravu. Ale z obrázků, které jsem v úvodu roku viděl, mi přijdou přední čeští tenisté asi nejméně herně vyladěni za poslední dva tři roky," říká tenisový expert Radiožurnálu Jaroslav Plašil.

Na druhé straně Tomáš Berdych ve středu vyhrál svůj úvodní zápas na exhibičním turnaji v Kooyongu, na kterém má bez ohledu na výsledek garantované tři duely. Právě to se mu může ještě v úvodním grandslamu hodit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O formě a zdraví českých tenistů mluvil Petr Král s redaktorem Jaroslavem Plašilem

"První den bývá hodně nabitý, pak záleží na tom, jak se ty zápasy vyvinou. Pavouk se hraje dvěma stranami, ti, co vyhrají, hrajou dál, ti, co prohrajou, hrají už jen na jednu stranu pavouka. Taky záleží na tom, jak se kdo cítí, různě se to domlouvá. Myslím, že je to skvělá myšlenka," pochvaloval si Tomáš Berdych přednosti exhibičního turnaje, kterého se v posledních letech pravidelně účastní.

Zápasová praxe se mu možná bude hodit víc než loni, kdy byl rozehraný z Hopmanova poháru. Navíc v Kooyngu, na předměstí Melbourne, je stejný povrch jako v samotném Melbourne Parku při grandslamovém turnaji.

Štěpánka trápí zdravotní problémy

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych při poradě na kurtu | Foto: David Kubíček

Větší rozehranost by se hodila i Radku Štěpánkovi, který má ale na začátku sezony smůlu. Stihl odehrát jen jeden zápas, ve kterém přesvědčivě vyhrál, ale jinak se ale zatím realita neslučuje s plány, které hrdina daviscupového fnále před odletem do Austrálie měl.

"Po tomhle životním úspěchu neusnout na vavřínech, tvrdě pracovat dál a snažit se z toho udělat svou výhodu, třeba co se týče sebevědomí, navázat na to a snažit se úroveň hry posouvat dál," plánoval Radek Štěpánek.

Štěpánek skutečně v přípravě tvrdě trénoval, ale do turnaje v Brisbane kvůli infekci oka nezasáhl a teď v Sydney musel hned na začátku svého druhého zápasu vzdát kvůli problémům s mezižeberními svaly. Teprve podrobnější vyšetření ukáže, jestli Štěpánek nepřijde o start v úvodním grandslamu sezony.

Kotyza: Hra Petry závisí na její fyzičce

Úvod sezony nezastihl v dobré formě Petru Kvitovou, která byla zvyklá v této části roku pravidelně vyhrávat.

"Už delší dobu je patrné, že soupeřky už Petru Kvitovou mnohem více znají a jsou na ni stále lépe připraveni. Od svých trenérů často slýchají, že musejí ustát první dva tři údery české tenistky a pak mají větší šanci v zápase uspět. A Kvitová pokaždé nemá první dva tři údery takové, aby z nich výměny vítězně ukončila," myslí si Jaroslav Plašil.

"Její agresivní hra a další věci jsou závislé na tom, jak bude fyzicky zdatná," naznačoval ještě před odletem do Austrálie trenér Petry Kvitové David Kotyza, že by se jeho svěřenkyně měla dál snažit prosazovat hlavně svým způsobem hry, založeným na agresivním útoku.

Co se týče fyzické kondice, téměř celou minulu sezonu ji Petra Kvitová kvůli nejrůznějším zdravotním problémům nemohla optimálně rozvíjet. Navíc nedávno začala pracovat s novým kondičním koučem a je tedy možné, že má ještě těžké nohy, a ze svých výsledků také těžkou hlavu.

Kvitová dorazila ve středu do Melbourne, tedy svého oblíbeného místa a jak napsala na svém facebookovém profilu, věří, že se zlomí horší období.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme