Hana Mandlíková slaví 50. Tenis nahradila v jejím životě dvojčata

Na absolutní vrchol, tedy pozici světové jedničky, sice nikdy nedosáhla, i tak ale zanechala v tenisové historii výraznou stopu. I navzdory tomu, že většinu kariéry byla ve stínu tehdejších fenomének Martiny Navrátilové a Chris Evertové a kariéru ukončila už v 28 letech. Bývalá československá a česká tenistka Hana Mandlíková, která tenisově vyrostla v pražské Spartě, dnes slaví padesáté narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Mandlíková tenisově vyrostla v pražské Spartě | Foto: Pavel Lebeda - Česká sportovní

„Já jsem odmalinka věděla, že chci vyhrát Wimbledon. A pro to jsem žila. A nikdy se mi to nepodařilo," vrací se vzpomínkami ke své aktivní kariéře Hana Mandlíková, která se do finále londýnského grandslamu probojovala dvakrát, jenomže ji o vysněný triumf připravila Chris Evertová, respektive Martina Navrátilová.

Tituly ze zbylých tří grandslamových turnajů - tedy Australian Open, US Open a French Open - jí ale neutekly. Ten první i poslední vybojovala v Melbourne. Poprvé se tam radovala v roce 1980.

Kromě grandslamových titulů ze dvouhry má i jeden z deblu - na US Open triumfovala společně s Martinou Navrátilovou. Celkem má na kontě 27 titulů na okruhu WTA ve dvouhře a dalších 19 ve čtyřhře. A sluší se také připomenout, že v roce 1978 se stala historicky první juniorskou mistryní světa v tenise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Terezy Jelínkové přibližuje úspěchy i hořké momenty v kariéře legendární tenistky Hany Madlíkové, která dnes slaví padesáté narozeniny

Snad každý sportovec ale musí v průběhu kariéry skousnout i nepříjemné zážitky - prohry, zranění, ale třeba také nepřízeň diváků. V tomto ohledu Hana Mandlíková velice nerada vzpomíná na rok 1986 a utkání Fed Cupu, které se hrálo na pražské Štvanici.

„Dodneška mě ten rok 1986 mrzí, kdy jsem tu hrála Federation Cup. Poprvé sem tehdy přijela Martina Navrátilová, ani já jsem tu tehdy nežila, ale lidé fandili ve finále vyloženě jí. To mě tehdy trochu bolelo. Ale uvědomila jsem si, že proto, že ona utekla, byla pro ty lidi tady v podstatě bůh. Já jsem tu taky žila, vyrostla jsem tady… Pochopila jsem, proč to tak bylo, ale bylo to těžké. Nerada na to vzpomínám."

A ještě jedna věc Hanu Mandlíkovou, která profesionální kariéru ukončila kvůli únavě a po sérii zranění v 28 letech, mrzí. Nikdy si nezahrála na olympiádě.

„Já bych tenkrát na olympiádu za Česko hrozně ráda jela, ale nešlo to," usmívá se hořce Hana Mandlíková. Nešlo to proto, že v roce 1987 získala díky sňatku s Australanem českého původu Janem Sedlákem občanství jiné země.

Dvojčata nahradila v životě tenis

Po ukončení profesionální kariéry působila Hana Mandlíková na tenisové scéně jako trenérka a třeba Janu Novotnou dovedla k vítězství tam, kde sama nikdy nevyhrála - tedy ve Wimbledonu.

Před jedenácti lety odsunulo tenis na vedlejší kolej narození dvojčat Elisabeth Hany a Marka Viléma. Právě obě děti byly dnes určitě první, kdo Haně Mandlíkové k životnímu jubileu pogratuloval. A s přáním pevného zdraví se připojuje i naše sportovní redakce.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme