Německo 0:2 Česko

Jaroslav Plašil: Nepodat ruku je řešení, jsou ale i lepší

Český tenista Tomáš Berdych postoupil do čtvrtfinále Australian Open. Díky třem vítězným tiebreakům v řadě porazil Nicolase Almagra 3:1 na sety a v úterý si zahraje s dalším Španělem Rafaelem Nadalem. Utkání Berdycha s Almagrem bylo dramatické a v závěru i hodně nervózní. Španěl trefil nejprve Berdycha u sítě a český hráč mu za to po utkání nepodal ruku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych na tréninku (Australian Open) | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

"Hm, incident, tak to je pěkný začátek," reagoval na první otázku novinářů tady v Melbourne parku Nikolas Almagro. Ale pro jistotu raději i anglicky mluvícím žurnalistům oproti zdejším zvyklostem odpovídal španělsky se žádostí o tlumočení.

Bylo znát, že by nerad řekl něco, co nechtěl. Hájil se tím, že chtěl prostě a jednoduše zahrát vítězný míček a ne ublížit Tomáši Berdychovi, že se za to omluvil a víc pro to prý udělat nemohl.

Český tenista si zase stál za svým rozhodnutím, že bylo správné nepodat soupeři po zápase ruku. Kurt i tenisové dovednosti španělského tenisty jsou podle něj dost velké na to, aby se musel trefovat zrovna do něj, a ještě k tomu vší silou. "Nesouhlasím s tím, co udělal. Slovo 'sorry' neznamená, že takhle se to řeší," řekl Berdych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtvrtfinálové rozhodnutí Tomáše Berdycha komentuje Jaroslav Plašil

To jen krátké uvedení do děje, pro ty kteří neměli příležitost vidět neb o slyšet o tom, co se na dvorci v dramatickém závěru přihodilo.

Odsoudit Tomáše Berdycha, nebo jeho soupeře Španěla Almagra za nesportovní chování je zřejmě mnohem jednodušší, než oba hráče pochopit. První z tenistů se mohl celkem oprávněně domnívat, že šlo o jasně cílený útok, byť může soupeř tvrdit stokrát něco jiného.

Ten druhý byl zase frustrovaný z nepříznivého vývoje i z toho, že mu pár prohozů před tím nevyšlo. Emoce zkrátka ke sportu patří a zrovna tyto poslední nejsou o nic horší než polehávání na kurtu nenadále zraněných borců, či náhle odchody do šaten.

Český tenista má tu smůlu, že byla jeho netradiční odpověď, na rozdíl od chování některých simulantů i případného úmyslu Nikolase Almagra soupeře trefit, naprosto transparentní. Část publika ho za to odsoudila bučením a je dost možné, že si leccos vyslechne i v dalším zápase, kdy bude hrát shodou okolností s dalším španělským tenistou Rafaelem Nadalem.

Možná, že i přijde o část fanoušků, které si v Austrálii díky atraktivnímu stylu za léta získal.

I proto je škoda, že raději, když nakonec všechno dobře dopadlo a Tomáš Berdcyh dostal od Španěla v uvozovkách pouze do ruky, soupeři nepogratuloval u sítě třeba se slovy: „Rukou jsem sice nemohl hýbat, ale na tebe to naštěstí stačí".

Jaroslav Plašil, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme