Jaroslav Plašil: Tenisové organizace by se měly zaměřit na přestávky kvůli ošetření
Oba loňští vítězové Australian Open mohou v Melbourne stále pomýšlet na obhajobu titulu. Ale zatímco Srb Novak Djoković svým výkonem v semifinále veřejnost nadchl, Běloruska Viktoria Azarenková se mohla minimálně červenat. Ve své poznámce se nad tím zamýšlí reportér Radiožurnálu Jaroslav Plašil.
Kdyby dělal pozápasový rozhovor s Viktorii Azarenkovou komiksový hrdina Mirek Dušín, zřejmě by namítl, že je to ‚nečestné a nesportovní.‘ Běloruská tenistka takovou poznámku veřejně neslyšela, přesto bylo cítit, že se její chování některým lidem nelíbilo.
Diváci v aréně Roda Lavera ji po postupu do finále skoro ani nezatleskali a novináři se namísto hladkému průběhu větší části zápasu věnovali momentu, který mohl utkání úplně obrátit.
Devatenáctiletá Sloana Stephensová nebyla zrovna v nejlepší psychické pohodě a moc šancí v duelu dlouho neměla, jenže všechno mohl změnit okamžik v závěru druhé sady, kdy mladá Američanka postupně odvrátila pět mečbolů při podání favoritky. Snížila na 4:5 a šla servírovat. Tedy chtěla jít, ale nemohla. Vika si zažádala o zdravotní přestávku, zmizela v šatně a bojovně naladěná Stephensová během těch deseti minut úplně vychladla.
Gem poté ztratila, Australian Open opouští a asi i s pořádně hořkou zkušeností. Novináři se pak běloruské tenistky s ironií v hlase ptali, jestli je spokojená s tím, že se tak rychle dokázala dostat do pořádku. Pídili se po pravých důvodech pauzy. A zajímalo je, jestli se vítězka poražené soupeřce alespoň omluvila za nevhodné načasování.
„Omluvila?" Ptala se překvapeně Vika, která si zřejmě ještě pár hodin po své výhře neuvědomovala, že by udělala něco špatného.
O titul se na Australian Open utkají Li Na s Azarenkovou
Číst článek
A právě v tomto je největší problém. Takzvaný medical timeout berou někteří tenisté za něco naprosto legálního, něco jako timeout v basketbalu, a protože mají hranici fair play hodně posunutou, nedělá jim problém si jej kdykoli vybírat.
Vyprávět by mohl mistr v tomto oboru Janko Tipsarević, stejně jako Viktoria Azarenková. Ale můžeme se na ně zlobit, když dělají vlastně jen to, co jim pravidla dovolují? Ne na vteřiny mezi podáním, ne na dovolené prasátko při servisu, právě na přestávky kvůli ošetření by se měli tenisové organizace zaměřit. Tomuto nádhernému sportu totiž škodí mnohem víc, než pár vteřin pohledu na Novaka Djokoviće driblujícího s míčkem.