Je kvalifikace na US Open nevýhodou? Jak pro koho

Na tenisovém US Open se představila řada českých hráčů - mezi nimi i dva postupující z kvalifikace, Lukáš Rosol a Dušan Lojda. Oba se nechali po zápase prvního kola, ve kterém prohráli, slyšet, že jim kvalifikace vzala spoustu sil. Je vlastně takovou nevýhodou kvalifikaci na velkých turnajích hrát?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

US Open 2010 | Foto: US Open

Vnímání kvalifikace záleží samozřejmě na výsledku dotyčného hráče v prvním kole. Lojda i Rosol si stěžovali, že už jim chyběly síly, že kvalifikace byla náročná a tak trochu jim i znemožnila podat lepší výkon.

Jenže - pak vypadla Lucie Šafářová, která s kvalifikantkou Paszekovou prohrála ve třech setech, a o vlivu kvalifikace jsme slyšeli slova opačného významu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z kvalifikace US Open nepostoupili Šafářová a Štěpánek

„Tak určitě je výhoda, když má člověk za sebou ty zápasy. Přece jen se tady moc trénovat nedá. Je tu tiž hodně lidí, takže člověk trénuje buď ve čtyřech, nebo musí trénovat brzo ráno,“ říká Lucie Šafářová.

Kde je tedy pravda? Asi je to individuální, a pokud je hráč hůř fyzicky vybavený, skutečně ho může kvalifikace poznamenat - navíc ve vedru, které v New Yorku panuje, síly mizí ještě rychleji.

Kvalifikace je lepší než trénink

Ale obecně spíš platí, že tři zápasy kvalifikace jsou lepší a užitečnější, než trénink. Každopádně i ten trénink Šafářové asi trochu chyběl - na kurty se vrátila po zranění a před US Open toho moc neodehrála.

„Je těžké se vrátit na kurty při největším turnaji, kde jsou ty nejlepší hráčky. Neměla jsem možnost se rozehrát na menším. Člověk tu dvakrát, třikrát blbě prohraje a je konec. Tak doufám, že se brzo chytím,“ smutně popisuje své vystoupení česká tenistka.

Deprese po vyřazení není zas tak velká

US Open je pryč, Lucii Šafářovou čeká ještě čtyřhra a pak turnaj v Quebeku, kde si aspoň užije rodinné pohody se sestrou, která v Kanadě žije. Grandslam ve Flushing Meadows se nepovedl, ale takový je tenisový život. To koneckonců ví i Radek Štěpánek - i on skončil dřív, než předpokládal - tedy v prvním kole.

S Francouzem Benneteauem sice bojoval, ale postup neubojoval. Po zranění to nejde samo - a nejde to ani přes veškerou snahu.

„Člověk by chtěl nejradši všechno hned. Ale tak ta příroda nefunguje a sport už vůbec ne. Odpočinu si a budu makat dál na tom, abych zase ty zápasy začal vyhrávat,“ říká s klidem Radek Štěpánek.

Radek Štěpánek je optimistou, což mu určitě řada tenisových fanoušků závidí. Čeští příznivci zatím moc důvodů k radosti na US Open nezažili.

Tomáš Lörincz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme