Kariéra tenistů se prodlužuje, blíží se éra třicátníků

Nemusí to trvat zase tak dlouho, a v nejlepší desítce tenistů bude většina třicátníků. Už teď v ní jsou Švýcaři Roger Federer, Stan Wawrinka a Španěl David Ferrer. Hned celá řada špičkových hráčů včetně světové jedničky Srba Djokoviće má 28 či 29 let a třeba turnajová čtyřka Roland Garros Tomáš Berdych oslaví třicítku v září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roger Federer patří mezi světovou špičku už 15 let

Roger Federer patří mezi světovou špičku už 15 let | Zdroj: Reuters

„Věk může být spíš výhoda. Už toho mám dost za sebou a je spousta věcí, které jsem začal dělat jinak,“ říká Tomáš Berdych, který by rád ještě svou kariéru vylepšil ziskem grandslamového titulu.

Občas slýchává, že už mu zase tolik času nezbývá, ale nemusí to tak úplně platit. „Pořád se cítím fit, nemám pocit, že bych měl být starý. Hráči o sebe daleko víc dbají a tím, jak mají větší zázemí, si prodlužují kariéry, mohou odehrát víc let než dřív. Bude běžné, že bude víc hráčů nahoře,“ předpovídá Berdych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se staršími českými tenisty i tenistkami na okruhu mluvil o další kariéře reportér ČRo Jaroslav Plašil

Švýcar Roger Federer se dokonce jako třicátník dokázal před lety vrátit na pozici světové jedničky, teď je mu 33 a také se ještě necítí starý. A také je rád, že není sám, kdo dokáže hrát na špičkové úrovni i po třicítce.

Tito borci jsou hodně zkušení a hlavně teď v prvních kolech grandslamového turnaje si tím významně pomáhají. Když Federer vzpomíná na dobu před deseti a více lety, přiznává, že teď bývá mnohem klidnější na startu velké akce, už ví, jak se připravovat a oproti minulosti už prý nepropadá panice.

Hodně velká skupina třicátníků na Roland Garros, to nejsou jen muži. I mezi ženami jich je dost. „30 je krásný kulatý věk a necítím se, že bych měla končit. Cítím se dobře, tak proč ještě dál nehrát?“ usmívá se Lucie Hradecká, která teď možná cítí vůbec největší formu, co kdy v kariéře měla.

Do Paříže přijela s velkým cílem. „Nejlíp jsem byla 41., takže tohle mám jako další metu, že bych chtěla tenhle žebříček prolomit,“ plánuje finalistka nedávného Prague Open, která na dvorcích Rolanda Garrose začala výhrou.

Kvitová v Paříži vydřela postup do 2. kola. Dál jde i Smitková

Číst článek

Ne každý, má to štěstí, že se mu vyhýbají zranění. Třeba Petra Cetkovská s nimi bojuje už skoro tři roky, ale ani ona to ještě nechce po třicítce balit. „Pořád mě to baví. Čím jsem starší, tím víc si to dokážu užít a nechci skončit,“ přiznává.

Právě zdravotní potíže ji ale v posledních měsících brzdí a s druhým grandslamem sezony se rozloučila už po prvním kole.

Stejně skončila i Barbora Strýcová, která ale na jeden problém třicátnic poukázala. Ve 29 letech cítí, že už nemusí být tak zajímavá pro sponzory, když zrovna nepatří do nejužší světové špičky. „Nepřipadám si stará tenisově, ale když se bavíme o sponzoringu, tak to asi jo,“ pousmála se.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme