Kariéru tenistky Selešové významně ovlivnil útok šíleného fanouška

Asi dlouho bychom v dějinách tenistu hledali příběh tragičtější a zároveň budící nejvíce pozornosti, než se stal v 30. dubna roku 1993 v německém Hamburku v té době světové jedničce Monice Selešové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenis. Ilustrační foto

Tenis. Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Ve čtvrtfinálovém duelu turnaje v Hamburku proti Bulharce Magdaleně Malajevové napadl během střídání stran šokovanou Selešovou s nožem v ruce psychopatický příznivec německé tenistky Steffi Grafové Guenter Parche.

Ostrá čepel, která se zabodla do levého ramene srbské tenistky, navždy zásadním způsobem ovlivnila kariéru světové jedničky.

"To byl pro mě konec. Vidím svou kariéru ve dvou částech - před útokem a po něm. Vyhrála jsem osm grandslamových titulů před tím a jeden po tom. Věřte mi, že bych jich vyhrála dalších devět. Byl to zlom, který mě navždy poznamenal. Najednou se mi zhroutil celý svět," prohlásila později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru tenistky Selešové ovlivnil útok šíleného fanouška

Ačkoliv se Selešová po sedmadvaceti dlouhých měsících na kurty vrátila a předváděla kvalitní tenis, už nikdy nenavázala na své úspěchy z let před útokem. Srbská tenistka trpěla depresemi, které řešila přejídáním a ty následně vyústily v nadváhu a celou řadu dalších psychických problémů.

„Pořád jsem něco jedla. Hamburgery, hranolky, čokoládu. Jedině když jsem byla najedená, dokázala jsem myslet i na něco jiného než na ten útok. Snažila jsem se sice i hubnout, ale to se mi podařilo až mnohem později. Samozřejmě, že má váha ovlivnila to, jak jsem hrála. Už nikdy se mi nepodařilo hrát tak jako dřív, už nikdy jsem nehrála svůj tenis," uvedla Selešová.

Přesto dokázala po svém comebacku vyhrát turnaj v Torontu, probila se i do finále grandslamového turnaje v New Yorku, o pět let později si dokonce připsala titul na Australian Open. Ještě později získala olympijský bronz, přesto suverenita, s kterou drtila své soupeřky dříve, byla pryč.

Monice Selešové bylo v době útoku pouhých dvacet let a již byla držitelkou osmi grandslamových titulů. Na svém kontě má dnes osmatřicetiletá žena řadu výkonů, které se budou jen obtížně překonávat.

Mezi ty nejzajímavější patří například její rekord coby nejmladší hráčky, které se kdy podařilo zvítězit na French Open. Selšové bylo při jejím triumfu v roce 1990 pouhých šestnáct let a tři měsíce. Stejný rok a Turnaj mistrů znamenal pro mladou Srbku další triumf, když ve finále porazila Gabrielu Sabatiniovou v unikátní pětisetové bitvě po setech 6:4, 5:7, 6:3, 6:4 a 6:2!

V době vítězství ji bylo bez jednoho měsíce sedmnáct let! A tím výčet jejich úspěchů zdaleka nekončí. Na svém kontě má 53 turnajových vítězství ve dvouhře, což ji řadí na deváté místo v historii. Jako světová jednička vládla nepřetržitě 178 týdnů, jen pět žen dokázalo tento údaj překonat. Kdoví, jak by tento seznam vypadal nebýt útoku z 30.dubna 1993.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme