Kariéry tenistů se prodlužují. Největších úspěchů dosahují ve vyšším věku

Tenistům začne nejnáročnější a podle mnohých i nejspravedlivější grandslam v roce, antukové French Open v areálu Rolanda Garrose v Paříži. Největšími favority na celkovou výhru jsou loňská šampionka Serena Williamsová ze Spojených států a Srb Novak Djoković. Šanci na titul ale může cítit hned několik dalších hráčů s velmi podobnými daty narození.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novak Djoković prošel do finále přes Švýcara Stana Wawrinku po velké bitvě | Zdroj: Reuters

Až se v neděli ozvou první údery v areálu Rolanda Garrose, bude Novaku Djokovićovi přesně 29 let. Suverénně nejlepší hráč světa posledních let toho vyhrál už dost, ale právě titul z antukové Paříže mu v grandslamové sbírce chybí.

Získat ho chce už letos, ale i kdyby se mu to nepovedlo, může mít stále dost příležitostí v dalších sezonách. Svůj nejlepší sportovní věk totiž prožívají tenisté oproti minulosti později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postupujícího věku špičkových tenistů si všiml Jaroslav Plašil

„Je tady stále velký prostor pro zlepšení, to je něco, co mě motivuje a žene dopředu. Jsem hrdý na sebe i svůj tým, za těch uplynulých deset let profesionální kariéry. Ale já stále cítím, že toho můžu dokázat víc. A chci dokázat víc,“ věří v neděli devětadvacetiletý Srb Novak Djoković.

Dost podobně může uvažovat jen o týden starší Brit Andy Murray, který nejlepšímu hráči světa v posledních týdnech nejvíce konkuroval, a také další tenisté. Třeba Švýcar Stan Wawrinka loni triumfoval v areálu Rolanda Garrose jako čerstvý třicátník.

Rafaelu Nadalovi také jednomu z favoritů mužského singlu bude 30 zanedlouho. Španěl je vzhledem k fyzicky náročnému stylu a opotřebovanějšímu tělu zřejmě výjimkou, ale jinak obecně platí, že se kariéra i doba nejlepších sportovních let oproti minulosti významně posunuje.

Zatímco současní padesátníci dosahovali v průměru nejlepších výsledků od svých 24 do 27 let, dnešní třicátníci bývají na vrcholu zhruba od 28 do 33 let.

„Nejlepší hráči jsou neuvěřitelní atleti. Myslím, že to není ani v žádném jiném sportu, je neuvěřitelné, jaký přišel boom. Teď mají tenisté třeba dva kondiční trenéry. Jeden je expert na sprint, druhý na zpevňování těla,“ všiml si třeba trenér Jiří Vaněk, kouč Karolíny Plíškové.

I když ženám vládne 34letá Serena Williamsová, kariéra žen je ve srovnání s tou mužskou obecně kratší. Tenistky končívají obvykle těsně po třicítce a právě na tuto dobu i často odkládají založení rodiny.

„Vím, že nechci hrát do pětatřiceti. Chtěla bych mít rodinu a vím, že bych se nevracela,“ svěřila se před časem česká tenistka Lucie Hradecká.

K vrcholovému sportu se pak tenistky, až na výjimky, nevracejí. I proto nejsou v jejich kariérách prakticky vidět přestávky na mateřství.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme