Kouzlo úspěchu na US Open? Klid. Manhattan vysává energii, říká Cetkovská

Pět českých tenistů bude bojovat o postup do osmifinále US Open. Petra Kvitová, Tomáš Berdych, Barbora Strýcová, Petra Cetkovská a Jiří Veselý. Dva posledně zmínění jsou v této fázi nejrušnějšího grandslamového turnaje poprvé a zřejmě za to vděčí i dobrému výběru místa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

US Open patří k těm nejbouřlivějším turnajům. Zvláštností jsou i půlnoční zápasy

US Open patří k těm nejbouřlivějším turnajům. Zvláštností jsou i půlnoční zápasy | Zdroj: Reuters

Jen ti nejlepší se dostávají do druhého týdne tenisových grandslamů a na US Open v New Yorku často platí: psychicky nejodolnější. Najít klid a koncentraci v extrémně rušném prostředí není jen tak a své o tom ví i trojnásobný šampion ze dvorců ve Flushing Meadows Ivan Lendl.

„Mně hodně pomohlo, že jsem bydlel doma v Greenwich, kde jsem měl stejně rychlý kurt. Do Flushing Meadows jsem jel jen jednou týden před začátkem a pak na zápasy, takže celkem osmkrát. Když tu je někdo třeba 21krát za tři týdny, tak je to psychicky strašně náročné,“ srovnává tenisová legenda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli klidu jezdil Ivan Lend na US Open jen před zápasy. Petra Cetkovská volí pobyt mimo elektrizující Manhattan

„Doma jsem si mohl zatrénovat, kdy jsem potřeboval, ne kdy jsem měl přidělený kurt. Nebyl tam tlak fanoušků, médií a tak dále. Všechno bylo prostě úplně v klidu,“ vzpomíná vítěz z let 1985 – 1987.

Podobný přístup měl Ivan Lendl i v roli kouče. Když ještě vedl Brita Andyho Murrayho, také s ním jezdíval trénovat mimo dějiště grandslamových turnajů. Ale mluvit o stejném klidu, jako sám zažíval, už prý v dnešním New Yorku nemůže.

„Teď je to těžké. Turnaj je mnohem větší, než býval. Je o něj větší zájem. Tlak se dá snížit, ale asi ne na takovou úroveň, jako jsem měl já,“ soudí.

Najít klid se tenisté snaží třeba i dobrým výběrem hotelu či bytu. Například Petra Cetkovská tentokrát žije mimo turisticky nejvyhledávanější Manhattan, který ji prý v minulosti pokaždé sebral hodně energie.

„Vysává ji. Když jste na Manhattanu, tak nechcete zůstat na pokoji, furt chcete něco dělat,“ přibližuje přemožitelka světové pětky Dánky Wozniacké ze 2. kola.

Veselý tráví čas v hotelu

To Jiří Veselý na Manhattanu bydlí, ale aspoň se snažil vybrat místo, které je trochu vzdálenější od největších turistických atrakcí.

„Sám se na každém turnaji snažím hledat, co potřebuju. Jsem ten typ, co se snaží odtrénovat a zmizet co nejdřív, proto spíme v hotelu mimo Time Square, mimo ten největší blázinec. Snažím se trávit čas na pokoji,“ říká 22letý dlouhán.

Nabrat síly a vyčistit hlavu pomáhá 48. muži žebříčku ATP i přítelkyně. „Díky tomu, že není tenistka, tak se nebavíme jen o tenise, což je pro mě pozitivní,“ libuje si Jiří Veselý, jehož čeká od 17.00 bitva o premiérový postup do osmifinále s domácím Johnem Isnerem.

Jaroslav Plašil, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme