Mezinárodní tenisová federace ocenila legendu Janu Novotnou

Někdejší skvělá tenistka Jana Novotná se znovu zapsala do historie světového i českého tenisu. Jako první Češka v historii totiž od Mezinárodní tenisové federace dostala Cenu za vynikající výkony ve Fed Cupu, kterou převzala v rámci zahájení finále soutěže mezi Českem a Srbskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Novotná s oceněním od ITF | Foto: David Kubíček

"Je moc hezké dostat takovéhle ocenění při finále Fed Cupu tady u nás doma v Praze, před nastoupenými týmy. Bylo to opravdu moc hezké. Snažím se propagovat dobré jméno nejen českého, ale obecně ženského tenisu po celém světě," zamýšlí se Jana Novotná nad tím, proč ocenění dostala od ITF právě ona.

Do fedcupového týmu byla nominována celkem třiatřicetkrát a právě tolik v něm má na kontě i vítězných zápasů. Zažila i triumf československého výběru v roce 1988, kdy za rozhodnutého stavu vyhrály společně s Janou Pospíšilovou čtyřhru. Vyzdvihnout jen jeden zápas ze všech odehraných ale prý ani tak nejde.

"Dostat se v té době do fedcupového týmu bylo hrozně prestižní, u nás byla velká konkurence - Hana Mandlíková, Helena Suková, Iva Budařová, Regina Maršíková, všechny tyhle fantastické hráčky… Dostat se do týmu úplně poprvé, to byl ten největší zážitek," vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

S tenisovou hvězdou 80. a 90. let Janou Novotnou mluvila Tereza Jelínková

Jana Novotná je podle svých slov týmově založenou hráčku, a proto velmi ráda hrávala také debly nebo smíšené čtyřhry.

"Je to takové osvěžení toho každodenního individuálního tréninku a přípravy a soupeření jedné s druhou. Týmový sport byl vždycky osvěžující a člověku to dodalo spoustu energie," usmívá se Jana Novotná, která mimo jiné patří i do tenisové Síně slávy a je čestnou členkou současného českého fedcupového týmu.

Při vzpomínkách na Fed Cup je jí prý líto jen jedna věc - že nikdy na vlastní kůži nezažila atmosféru domácího pražského prostředí.

"My když jsme hráli tady někde, hráli jsme v Rondu nebo na výstavišti. Teď za našimi hráčkami stojí Český tenisový svaz, Česká sportovní a dokáží vytvořit zázemí i atmosféru, je to fantastické. Škoda, že se toho nemůžu zúčastnit… Ale už mám své roky, tak aspoň jako divák," usmívá se Jana Novotná, která je velkou kamarádkou Američanky Sereny Williamsové. A právě s ní by si prý někdy ráda na kurtu zahrála v nějaké exhibici. To by byla podívaná!

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme