Na grandslamech se vylepšují podmínky pro tenisty i díky čínské konkurenci

Čína sice nepořádá tenisový grandslam a ani teď nemá zástupce v nejužší světové špičce. Přesto má zřejmě významný vliv na úroveň turnajů velké čtyřky. Podmínky na nich se totiž v posledních letech nápadně vylepšují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Cetkovská se v New Yorku postarala o senzaci

Petra Cetkovská se v New Yorku postarala o senzaci | Zdroj: Reuters

Možná právě tady na US Open je nejvíc vidět, jak moc se toho snaží pořadatelé změnit a vylepšit. Staví se nové kurty, ty starší se předělávají a upravují a také tenisté vnímají, že je o ně stále lépe postaráno.

„Všude je každý rok nějaká změna. Víc místa na rozcvičení, větší jídelna. Snaží se, zlepšují, je to super. Hráči to určitě cítí, ale není to tak dlouho, třeba poslední tři roky,“ vypráví třeba Petra Cetkovská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na grandslamech se vylepšují podmínky pro tenisty i díky čínské konkurenci, kam se stěhují turnaje zejména na okruhu WTA

To, že se areály mohou měnit k nepoznání, souvisí podle některých názorů i se strachem před bohatou Čínou, kam se v posledních letech tenisové akce přesouvají.

Že by se do nejlidnatější země světa přestěhoval některý z grandslamů, zřejmě není reálné. Že tam ale profesionálové (a hlavně ženy z okruhu WTA) jezdí stále častěji, připomněl Českému rozhlasu manažer a trenér Tomáš Petera.

„Podmínky, které WTA vyžaduje od pořadatelů, jsou tak drahé, že když se na kalendář podíváte, tak se stěhuje skoro všechno do Číny, do Asie nebo do Jižní Ameriky. Tam, kde je pro to ekonomická situace výhodnější a přijatelnější. Dříve byl v Číně jeden turnaj, teď se tam hraje celý podzim.“

Tenis v Číně nastartovala olympiáda a grandslamová vítězka Li Na

Číst článek

„Evropa nebo Amerika jsou přesycený. Doba, kdy do toho firmy dávaly spoustu peněz, už není a v Číně jsou velikánský prachy a ještě chvíli budou. Pro WTA je to velký ulehčení. To znamená, že celý podzim se přesunul do Asie,“ říká Martin Fassati, uznávaný tenisový trenér.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme