Náhradní ruce a nohy nedávají, tak hraju s tím, co mám, tvrdí Berdych

Tomáš Berdych nechtěně dosáhl zajímavého paradoxu. V sezoně, ve které se posunul na své nejlepší žebříčkové umístění, mu bude scházet výjimečný grandslamový výsledek. Český tenista prohrál na US Open se Švýcarem Wawrinkou, a z New Yorku odletí domů jako poražený osmifinalista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zklamaný Tomáš Berdych po zápase s Wawrinkou | Zdroj: ČTK

Dvě čtvrtfinále z Melbourne a Wimbledonu a teď jedno osmifinále z US Open, to jsou tři velice dobrá umístění, a co by za ně řada jiných tenistů dala. Jenže Tomáš Berdych má už nějakých pár měsíců ty nejvyšší cíle a rád by se ještě dočkal grandslamového titulu. Takže ke spokojenosti má teď daleko.

„Na jednu stranu je to úsměvné, ty grandslamy nejsou nejlepší, co jsem kdy měl, ale zase se mi podařilo dostat se nejvýš, kde jsem zatím byl. Takže zajíce bych počítal až po honu,“ říká Tomáš Berdych, který i přes vyřazení v osmifinále a ztrátu bodů oproti loňsku zůstane pátým hráčem světového žebříčku.

A vzhledem k celkově dobrým výsledkům v sezoně má velice slušnou šanci zahrát si v listopadu i počtvrté za sebou na Turnaji mistrů v Londýně. Ale český tenista by byl rád, aby jednou mezi těmi spočítanými zajíci byl právě získaný grandslamový titul.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Tomášem Berdychem mluvil po vyřazení v osmifinále US Open reportér Jaroslav Plašil

„Z toho důvodu to člověk dělá, má nějaký cíl, za kterým si pořád jde. A dokud si myslí, že je to v jeho silách, pořád se o něj snaží. Nejdůležitější je, aby, až jednoho dne skončí, mohl říct, že tam nechal všechno a že to buď vyšlo, nebo nevyšlo – ale ne, aby si pak člověk doma řekl, že se nedonutil nebo nebyl dost trpělivý.“

Tomáš Berdych si nemyslí, že by měl v 27 letech ztratit trpělivost a sáhnout k zásadním změnám. Možná by uvítal nějaký poradní hlas, jako to teď udělal Srb Novak Djoković, který do svého týmu přizval zkušeného Poláka Wojciecha Fibaka, bývalého kouče Ivana Lendla.

Ale má to jeden háček. Kromě právě zmíněného českého tenisty, který teď ale trénuje Brita Andyho Murrayho, o nikom dalším takovém neví.

Berdych na US Open končí. V osmifinále podlehl Švýcaru Wawrinkovi

Číst článek

„Dostal jsem se teď na nějaké místo, jsem pátý na světě, tak si troufám říct, že by mi těžko pomohl hráč, který byl patnáctý. Člověk může pokukovat po lidech, jako je Lendl, ale když se pak podíváte, jak to dopadlo se Šarapovovou… Je opravdu těžké vědět jak a koho, kdyby jich tady byl zástup, mohl by si člověk vybírat,“ říká Tomáš Berdych.

„Když mi někdo řekne, že ještě dva roky budu pátý nebo osmý, beru to a nebudu vymýšlet něco jen proto, abych něco zkusil a za půl roku to šlo k šípku a musel bych se zase cpát někam nahoru. Vím, jaké úsilí to stálo, někam se dostat a udržet se tam – tady platí lepší vrabec v hrsti než holub na střeše,“ ujišťuje sám sebe i své okolí český tenista.

Tenista Tomáš Berdych do čtvrtfinále US Open nepostoupil | Foto: Reuters

„U nás je populární pořád vidět všechno v trenérovi, ale co ten hráč? Zatím pořád ještě nikde nedávají jiné ruce nebo nohy, až to možné bude, zašel bych se tam postavit do fronty. Ale zatím musím bojovat s tím, co mám – a jede se dál,“ usmívá se Tomáš Berdych, kterého teď čeká návrat domů a příprava na daviscupové semifinále s Argentinou.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme