Nejslunečnější město světa hostí tenisový Hopman Cup

Australané mají díky časovému posunu možnost slavit příchod nového roku jako jedni z prvních na světě. Platí to také o řadě českých tenistů, kteří u protinožců pravidelně sezonu začínají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burswood Dome - dějiště tenisového Hopman Cupu | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

O Perthu se říká, že je to nejslunečnější město na světě. Faktem je, že když jsem dnes ráno spolu s několika domorodci na jedné zdejší vyhlídce čekal na východ slunce, dočkal jsem se pouze několika probleskujících paprsků. Spatřit oranžovou kouli nebylo přes šedé mraky možné.

"Ale co, stejně máme sluníčka po celý rok nejvíc ue všech," komentoval to smířeně vedle stojící muž, který u zabradlí stepoval s celou rodinou několik hodin. Jeho tvář přesto nevykazovala žádné známky zklamání. Australané zkrátka berou život z té lepší stránky a baví se všedními věcmi, takže jim ani ty nevšední nijak zvláštní nemusí připadat.

Přehrát

00:00 / 00:00

První díl Australského deníku Jaroslava Plašila z Perthu

Poslední večer v roce jste sice ve městě narazili na juchající mládež opojenou alkoholem, ale jinak byly oslavy spíše střízlivé. Řada lidí trávila noc na první den s letopočtem 2012 na dece v parku, další dali přednost grilování v zahradě. Odpadků ve městě leželo jen minimálně, sirénu či maják prozrazující záchranářský vůz jste mohli slyšet nebo vidět možná tak jednou za několik hodin.

Místní lidé rozdávají veselí po kilech a žádný povzbuzující prostředek k tomu, zdá se, nepotřebují. Platí to v úterý či středu stejně jako v sobotu nebo svátek, i když teď zdejší pracující určitě neprotestují, že mají kromě neděle volné i pondělí.

To už naopak nebudou mít největší favorité Hopmanova poháru Petra Kvitová a Tomáš Berdych, kteří strávili poslední den roku ve společnosti dalších týmů a organizátorů prestižního turnaje.

Na slavnostní večer dorazili s českou vlajkou, oděvem vyladěni do černé a bílé. Tomáš Berdych nedlouho poté vydražil dres oblíbeného fotbalového klubu Manchester United, a díky časovému posunu se při tom mohl klidně i usmívat. Šokující porážka 'rudých ďáblů' v lize s posledním Blackburnem se totiž tou dobou teprve na britských ostrovech začala rodit.

Ale i kdyby senzační výsledek znal, asi by ho vzal s rezervou. Zajímá ho především tenis, který teď může hrát na neoficiálním mistrovství světa smíšených párů čistě a vzácně jen pro zábavu. Navíc v Austrálii - zemi dobré náladě zaslíbené.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme