O salátové míse přemýšlím od návratu do týmu, říká tenista Radek Štěpánek

Pouze jednou ve stoleté historii soutěže se českým tenistům podařilo vyhrát Davisův pohár, a teď v jubilejním stém ročníku dostávají další šanci. Finálové utkání proti Španělsku rozehraje Radek Štěpánek, který byl jako jediný z hráčů v současném týmu v době posledního triumfu v roce 1980 na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Štěpánek (vlevo) a Španěl David Ferrer zahájí v pátek finále Davis Cupu | Zdroj: ČTK

Pokud hrály u Štěpánků před 32 lety Československý rozhlas nebo televize, děj ještě současný daviscupový reprezentant jako roční kluk nemohl vnímat, možná tak rozradostněné obličeje kolem. Ale jak chlapec rostl, o tenis a úspěchy se stále víc zajímal.

Sbíral plakáty a novinové výstřižky a obdivoval hlavně Ivana Lendla, o jehož výsledcích se tehdejší komunistický režim zmiňoval v nepřímé úměře s uměním českého hráče. Zjednodušeně řečeno: čím slavnější a obdivovanější byl Ivan Lendl ve světě, tím méně se o něm mluvilo a psalo v domácích médiích.

"Vždycky jsem měl vztah k historii a k hráčům, kteří něco dokázali, navíc ještě českým. Obdivoval jsem je od malička. A když člověk začne Davis Cup sám hrát a zažije tu atmosféru nejen z novin nebo televize, stojí za ním 15 tisíc lidí, najednou zjistí, o čem Davis Cup je," říká Radek Štěpánek, který teď stojí před výzvou československé vítězství z roku 1980 napodobit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tenista Radek Štěpánek zahájí finále Davis Cupu proti Davidu Ferrerovi

Stejně jako Tomáš Šmíd v roce 1980 bude také on hrát jako první proti týmové jedničce - Davidu Ferrerovi. Oproti Adrianu Panattovi, tehdejší hvězdě Italů, ještě o poznání běhavějšímu soupeři.

"Mám statistiky, kolik toho kdo naběhá. A Ferrer toho naběhá víc, než kterýkoli jiný tenista. Andy naběhá za rok asi 144 kilometrů, Ferrer o dost víc," přikládá statistiku Ivan Lendl, který jako současný trenér Brita Andyho Murrayho podobné informace sleduje.

Saka jako ve Španělsku tenisté neobléknou

Dlouhý zápas, to není nic, co by Radku Štěpánkovi vyhovovalo, přesto český tenista říká, že je na maximální zátěž připravený.

"O salátové míse přemýšlím od té doby, co jsem se v roce 2007 vrátil do týmu. Od začátku jsem všechny přesvědčoval, že na to máme," prohlásil Radek Štěpánek, který svou snahu na kurtu tradičně podpoří i vizuálně.

A slibuje překvapení. Retro obleky jako ve finále v roce 2009 ve Španělsku to ale nebudou. Ty prý štěstí nepřinesly. V čem přijdou čeští tenisté na kurt, tak uvidí až fanoušci v hale.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme