Česko 1:1 Rakousko

O sázkařské aféře se mluví i na Australian Open. Jde ale o staré případy, připomínají tenisté

Fanoušci na tenisovém Australian Open žijí příběhem odcházejícího Lleytona Hewitta a zajímají je pochopitelně i další duely. Přesto zřejmě největší sledovanost a v tomto případě poslechovost dnes bude mít večerní pořad na BBC4. Britská stanice si miliony příznivců zajistila už včera, když přišla se zprávou o elitních hráčích v minulosti podezřelých z falšování zápasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenis (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Možná že jde jen o rozbouřenou vodu v šálku hodně starého čaje, jak poznamenala jedna ze zkušených amerických reportérek na Australian Open. Možná šlo jen o snahu BBC přijít se silným tématem v éře tenisu, která může vzhledem k jasné nadvládě Srba Djokoviće leckoho nudit.

Přesto se o pokusech ovlivňovat zápasy teď v Melbourne hodně mluví. Několik sportovců také přiznalo, že se k nim v minulosti snažily dostat sázkařské mafie. Jde ale o staré případy, připomínají tenisté, a také časy, kdy ještě nebylo zdaleka tolik možností, jak se sázkařským mafiím bránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrcholový mužský tenis se vypořádává s aférou týkající se manipulování zápasů. Tenisté v Melbourne ale připomínají, že jde o staré případy. Natáčel tam Jaroslav Plašil

„Vzpomínám si na to. Hrdost mi to nedovolila, i když jsem byl v takové situaci, že jsem se vracel po zranění. Rodiče tehdy neměli nějak moc peněz a ani já jsem jich neměl bůhví kolik,“ vzpomíná slovenský tenista Martin Kližan.

Ten už dříve přiznal deníku SME, že se ho kdysi pokoušela sázkařská mafie uplatit, na turnaji v Maroku prý dostal nabídku 25 tisíc eur, když zápas proti favoritovi jasně prohraje a teď v Melbourne si na tehdejší příhodu znovu vzpomněl.

„Tehdy bylo 25 tisíc eur pro mě neskutečné množství. Ale prostě jsem to nevzal, byl jsem spokojený s tím, že jsem odehrál dobrý zápas,“ řekl.

Pokud by se stejná situace opakovala v dnešní době, už by věděl, jak přesně se má zachovat. Profesionálové na okruhu ATP jsou na to školeni a navíc jim hrozí i velké sankce, pokud by se do nějakého podivného případu zapletli.

„Postihy jsou velmi přísné, třeba někdo dostane zákaz na osm let a to je prostě konec kariéry. Nebo může dostat dokonce doživotí. Mají lidi placené z ATP, kteří to hlídají,“ připomněl Kližan.

Jeho slova potvrzuje i český tenista Tomáš Berdych. „V tenise máme organizaci, která se o tyto věci stará. Třeba když hráče někdo osloví, ví, kam to může nahlásit, kde se to bude dál řešit. Myslím, že v tenise se to bere opravdu hodně vážně.“

Možná i proto se profesionálnímu tenisu na nejvyšší úrovni v posledních letech sázkařské skandály vyhýbaly a situace je už zřejmě jiná ve srovnání s dobou, ke které se teď vrací stanice BBC.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme