O sázkařské aféře se mluví i na Australian Open. Jde ale o staré případy, připomínají tenisté

Fanoušci na tenisovém Australian Open žijí příběhem odcházejícího Lleytona Hewitta a zajímají je pochopitelně i další duely. Přesto zřejmě největší sledovanost a v tomto případě poslechovost dnes bude mít večerní pořad na BBC4. Britská stanice si miliony příznivců zajistila už včera, když přišla se zprávou o elitních hráčích v minulosti podezřelých z falšování zápasů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenis (ilustrační foto)

Tenis (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Možná že jde jen o rozbouřenou vodu v šálku hodně starého čaje, jak poznamenala jedna ze zkušených amerických reportérek na Australian Open. Možná šlo jen o snahu BBC přijít se silným tématem v éře tenisu, která může vzhledem k jasné nadvládě Srba Djokoviće leckoho nudit.

Přesto se o pokusech ovlivňovat zápasy teď v Melbourne hodně mluví. Několik sportovců také přiznalo, že se k nim v minulosti snažily dostat sázkařské mafie. Jde ale o staré případy, připomínají tenisté, a také časy, kdy ještě nebylo zdaleka tolik možností, jak se sázkařským mafiím bránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrcholový mužský tenis se vypořádává s aférou týkající se manipulování zápasů. Tenisté v Melbourne ale připomínají, že jde o staré případy. Natáčel tam Jaroslav Plašil

„Vzpomínám si na to. Hrdost mi to nedovolila, i když jsem byl v takové situaci, že jsem se vracel po zranění. Rodiče tehdy neměli nějak moc peněz a ani já jsem jich neměl bůhví kolik,“ vzpomíná slovenský tenista Martin Kližan.

Ten už dříve přiznal deníku SME, že se ho kdysi pokoušela sázkařská mafie uplatit, na turnaji v Maroku prý dostal nabídku 25 tisíc eur, když zápas proti favoritovi jasně prohraje a teď v Melbourne si na tehdejší příhodu znovu vzpomněl.

„Tehdy bylo 25 tisíc eur pro mě neskutečné množství. Ale prostě jsem to nevzal, byl jsem spokojený s tím, že jsem odehrál dobrý zápas,“ řekl.

Pokud by se stejná situace opakovala v dnešní době, už by věděl, jak přesně se má zachovat. Profesionálové na okruhu ATP jsou na to školeni a navíc jim hrozí i velké sankce, pokud by se do nějakého podivného případu zapletli.

„Postihy jsou velmi přísné, třeba někdo dostane zákaz na osm let a to je prostě konec kariéry. Nebo může dostat dokonce doživotí. Mají lidi placené z ATP, kteří to hlídají,“ připomněl Kližan.

Jeho slova potvrzuje i český tenista Tomáš Berdych. „V tenise máme organizaci, která se o tyto věci stará. Třeba když hráče někdo osloví, ví, kam to může nahlásit, kde se to bude dál řešit. Myslím, že v tenise se to bere opravdu hodně vážně.“

Možná i proto se profesionálnímu tenisu na nejvyšší úrovni v posledních letech sázkařské skandály vyhýbaly a situace je už zřejmě jiná ve srovnání s dobou, ke které se teď vrací stanice BBC.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme