Od ledna platí v tenisových soutěžích nové pravidlo. ‚No let‘

Ani většina tenisových fanoušků netuší, proč se body v gamu počítají 15-30-40 agame. Ale možná si to ani nebudou muset hledat. Právě tenis je totiž sport, který prožívá největší evoluci pravidel a jedno nové, které bude mít na hru zásadní vliv, začne od nového roku platit. Ale není tak úplně jasné, jestli jde o dobrou nebo špatnou změnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil Chce v DC se Srbskem sázet na osvědčene duo Berdych (vlevo)- ale také Štěpánek

Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil Chce v DC se Srbskem sázet na osvědčene duo Berdych (vlevo)- ale také Štěpánek | Foto: David Kubíček

"Neustále sledujeme vliv pravidel na tenis, jakým způsobem jsou přínosná. Ale nebudeme je měnit jen proto, abychom udělali změnu, třeba způsob počítání funguje velmi dobře," sedmdesátiletý Ital Francesco Ricci Bitti je v čele Mezinárodní tenisové federace už skoro 14 let, ale idejí a nápadů má stále dost, až je to možná na škodu.

"Musíme vyvíjet pravidla, která by odpovídala požadavkům hry. Tenis se stal v posledních letech mnohem tvrdší a fyzicky náročnější. A když se podíváte do Knihy pravidel, najdete tam několik možností, které by po dohodě s elitními hráči mohly začít platit. Jsou to například pravidla pojmenovaná 'short set' nebo 'no let'. Každý rok něco měníme."

Přehrát

00:00 / 00:00

Od ledna se v tenisových soutěžích změní pravidlo o tzv. 'prasátku'

Jen pro představu. Pravidlo 'short set' znamená, že by se každý set hrál jen do čtyř gamů místo šesti, a Mezinárodní tenisová federace už tohle pravidlo vyzkoušela v nižších skupinách Davis Cupu. To druhé zmíněné začíná platit od ledna. Pravidlo 'no let' říká, že pokud se míč při podání dotkne pásky, není to chyba. Pokud poté dopadne do kurtu a je to dobrý míč, výměna pokračuje.

„Co jsem mluvil s hráči, tak ti mají zažité, to co je. Dělat moc změn není určitě dobré,“ připomíná daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil, který sice nemá tolik roků jako Ricci Bitti, ale novinek v tenisových pravidlech zažil jen za poslední léta dost.

Nová změna v pravidlech se podle tenistů neuchytí

Číst článek

Připomeňme dvě zásadní. Podobně jako 'no let' se kdysi zkoušelo pravidlo nazvané 'no ad', tedy v překladu bez výhody. Pokud v gamu nastala shoda, přijímající hráč si vybral, na kterou stranu bude podání. Kdo vyhrál míček, vyhrál game.

Pravidlo ‚no ad‘ a supertiebreak

„Myslím si, že je to zase výhoda toho podávajícího. Když si returnující hráči v deblu mohou vybrat stranu, je to určitě výhoda, ale samozřejmě na trávě a rychlém povrchu má výhodu podávající hráč. Taková novinka a zásah dobrý nebyl,“ myslí si Jaroslav Navrátil.

A také se neujala, narozdíl od jiné, která v současnosti přináší do tenisu nový druh dramatu, je jím takzvaný supertiebreak, tedy že ve čtyřhrách se místo třetího setu hraje tiebreak do deseti bodů.

„Dlouhý tiebreak ve čtyřhrách je určitě výhoda, protože ty zápasy byly příliš dlouhé. Divák, který se podíval na ‚singl‘ a pak se šel dívat na čtyřhru, tak pro něj je určitě to zkrácení hry příjemné oživení,“ míní Jaroslav Navrátil.

'No let' bude následovat jednu z těchto variant, buď se uchytí, nebo vyšumí. Zatím byste si ji ale měli pamatovat, protože kvůli ní můžete za pár dní dost dobře prohrát zápas.

Martin Charvát, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme