Po měsíci hraní v Austrálii je psychika zatěžována až v Melbourne, říká Berdych

Ten pocit může mít někdy každý z nás, a nemusí být zrovna profesionálním sportovcem. Pokud je v sázce něco, na čem nám hodně záleží, naše chování to dost často výrazně ovlivní. A nemusíme snad ani dodávat, že ne pokaždé pozitivně. To se pak stane, že hokejista netrefí prázdnou branku nebo běžec na lyžích najede do špatné stopy. Své o tom vědí i tenisté, včetně těch nejlepších, mezi které se na Australian Open řadí i čerstvý účastník třetího kola Tomáš Berdych.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych na tréninku (Australian Open)

Tomáš Berdych na tréninku (Australian Open) | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Můžeme se přít snad pouze o procenta, ale je zřejmé, že výkon sportovce zásadně ovlivňuje hlava. Třeba kondiční kouč Tomáše Berdycha David Vydra si myslí, že dost, a sám přidává jeden vlastní zážitek ještě z doby, kdy se na vrcholové úrovni věnoval triatlonu.

„Když jsem se připravoval na velké závody, tak jsem třeba běhal maratóny a trenér mi říkal, hele, běžíš Pražský maratón, takže běžíš jenom půlku a nemusíš se stresovat, nemusíš na to ladit, nemusíš žádnou výživu. A mně se běželo tak lehce a skvěle, že jsem zaběhl nejlepší čas, který jsem kdy měl. A přičetl jsem to k tomu, že hlava prostě dává tělu úplně jiné impulsy, než je potřeba,“ říká David Vydra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psychika je jednou z nejdůležitějších věcí. U tenisu to platí dvojnásob

Nebo jiný příklad. Atlet sprinter a jeho startovní reakce. „Sprinter trénuje starty. A když je trénuje, tak pod stresem. Ta motorika a svaly pracují úplně jinak. Pak přijde závod a vy jste nervózní. I když to natrénujete miliónkrát, tak pod těmi nervy svaly prostě jinak pracují a ten start je pomalejší.“

Berdychovi přál z hlediska psychiky los

A stejné je to podle Davida Vydry v případě tenisty, a tedy i Tomáše Berdycha, který mohl hrát na začátku roku na Hopmanově poháru družstev a následné exibici v Kooyongu mnohem uvolněněji, než třeba teď na grandslamovém turnaji. Takže praxe ze zápasů, hraných pod větším psychickým tlakem, podle Davida Vydry musí Tomáši Berdychovi chybět.

„Z hlediska kondice, kdy hlava udává svalům nějaké impulsy, tak se pořád jedná o tréninkové zápasy. To znamená, že nervy pracují jinak. Tomášovi chybějí ty ostré zápasy. Jít z exhibice na ostrý turnaj je strašně těžký, ale myslím, že ten los nám přál. Dostat někoho, kdo hrál před tím semifinále, finále, tak by to bylo mnohem těžší,“ dodává Vydra.

Pohodový začátek sezony byla správná volba

Tomáš Berdych přiznává, že teď změnu vnímá, a byť i na Hopmanově poháru, který s Petrou Kvitovou v Perthu nakonec vyhrál, toužil pochopitelně pokaždé po vítězství, tak velké psychické vypětí jako na klasickém turnaji necítil.

„Určitě je to znát. Kdyby někdo tvrdil, že je to stejné, tak si myslím, že to není pravda. Proto jsem zvolil takovou variantu, kterou jsem zvolil, že jsem od začátku roku nechtěl být právě v tom turnajovém stresu, kdy člověk už má nějakou pozici. Tady si to užívám naplno.“

I proto je Tomáš Berdych rád, jak zatím oba své zápasy na Australian Open zvládl, i když si sám nemyslí, že by nějak příliš nedostatkem herní praxe pod psychickou zátěží riskoval.

„To si nemyslím. Možná pár let zpátky by to mohlo být, kdy jsem potřeboval těch zápasů více nebo i možná v případě, že by sezóna neskončila úspěšně, ale vzhledem k tomu, že to dopadlo tak, jako to dopadlo, tak si myslím, že tato varianta byla správná,“ říká Tomáš Berdych, který se bude snažit tato slova potvrdit i v zápase třetího kola proti Jihoafričanu Andersonovi.

Jaroslav Plašil, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme