Poláci mají nového sportovního boha: tenistu Jerzyho Janowicze

První vrchol sezony má před sebou tenista Tomáš Berdych. Na Turnaji mistrů v Londýně ho dnes od 14 hodin a 45 minut čeká první těžký soupeř - domácí Andy Murray. O tenisu se teď ale hodně mluví i v Polsku, kde se při tom učí skloňovat úplně nové jméno: Jerzy Janowicz. To je tenista, který teď zazářil na halovém Masters v Paříži, kde prohrál až ve finále.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerzy Janowicz | Zdroj: Reuters

Polská média mají novou hvězdu. Pařížský tenisový sen Jerzyho Janowicze je v hlavních zpravodajských relacích všech domácích televizí. Ještě před týdnem ho přitom znal jen málokdo.

„My jsme měli už velkou radost jen z toho, že se dostal do hlavního kola z kvalifikace. To už byl pro něj jako debutanta na takovém turnaji úspěch,“ přiznal televizi TVN otec polského tenisty.

Jak už to v takových případech bývá, rodiče byli doposud největšími sponzory synovy kariéry.

Přehrát

00:00 / 00:00

V tenisovém světě se zrodila nová hvězda, polský mladík Jerzy Janowicz

„Prodali jsme síť našich obchodů. Se ženou jsme si vydělali jako profesionální volejbalisté, hráli jsme i na Západě, ale veškeré úspory jsme dali synovi na tenis,“ dodal Janowicz starší s tím, že jeho syn nemohl letos ani na Australian Open, protože neměl na letenku. To ale úspěch v Paříží změní.

„Volali mi už šéfové velkých firem, kteří o něj dříve neměli zájem a teď změnili názor. Nabízejí sponzorství, ale už to bude dražší,“ říká guru polských tenistů Wojciech Fibak.

Všem totiž učaroval styl mladého Poláka. Od dvoumetrového čahouna by se čekal jen tvrdý servis, forhend a zakončení na síti. Jerzy Janowicz má ale mnohem pestřejší tenisový rejstřík.

„Jeho hra je velmi efektní, protože je to takový mix síly a jemnosti. Umí servírovat rychlostí 230 kilometrů za hodinu a o pár vteřin později dokáže zahrát geniální kraťas,“ všímá si tenisový komentátor Tomasz Wolfke a Wojciech Fibak, který v pařížské hale Bercy vyhrál před třiceti lety, k tomu dodává:

„Zřídká se stává, aby tak vysoký tenista hrál tímto způsobem. Soupeři na to nejsou zvyklí a je vidět, že na kurtě panikaří.“

Jerzy Janowicz si teď užívá velké tenisové slávy. Poláci zatím znají z kurtů jen Agnieszku Radwaňskou, ale možná že ji brzy doplní právě tento dvoumetrový dlouhán.

Petr Vavrouška, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme