Pořád máme jen dva body, říkají k finále DC Štěpánek s Berdychem

Když hráli čeští tenisté se Španělskem finále Davis Cupu v roce 2009, bylo už po čtyřhře rozhodnuto a triumf slavil na domácí půdě soupeř z Pyrenejského poloostrova. V Praze je to tentokrát dramatičtější a Češi jsou po deblu o jeden krok blíž k vítězství. Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem porazili španělskou dvojici Granollers - López po setech 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3.

Tomáš Berdych (vlevo) a Radek Štěpánek se radují z vítězství a zisku druhého bodu | Zdroj: ČTK

To vítězství asi nebylo úplně jednoduché, zvlášť po prvním setu.

TB: Pro mě hlavně ten začátek byl těžký v tom, že oni hrají hrozně odlišný styl, na který nejsem úplně zvyklý. Neměl jsem možnost s nimi odehrát tolik zápasů, a přeci jen mi to trošku trvalo hlavně v prvním setu. Ale jsem rád, že to nebylo tak dlouhé, že po tom setu jsme se vrátili do našeho rytmu, co jsme potřebovali hrát a drželi ho až do konce.

00:00 / 00:00

Po vítězné čtyřhře ve finále Davis Cupu mluvil s Tomášem Berdychem a Radkem Štěpánkem Martin Charvát

Vás Radku potkal hned na začátku docela těžký moment, hned při prvním podání dvě dvojchyby, ani při pátečních dvouhrách nebyl servis úplně stoprocentní. Myslel jste na to?

RŠ: Nenesl jsem si to s sebou ze včerejška, ale je pravda, že první game jsem dal dvě dvojchyby, což nás samozřejmě stálo podání a nebyl to vůbec dobrý začátek. Ale myslím si, že pak jsem se do toho servisu postupně dostával a oni se pak nedostali ani k brejkbolům, k ničemu. Takže ten timing jsem chytil a ve zbytku zápasu to bylo úplně v pohodě.

Vypadlo to, že se k bodům snažíte dostat hlavně přes Lópeze. Bylo to tak?

RŠ: Určitě. Věděli jsme, že z nás má servis “nejslabší“, že se tam můžeme pokusit hrát agresivně a snažit se ho brejkovat. Protože Granollers se v prvním setu podle mě nedostal pod205 kilometrů za hodinu. To jsme od něj vůbec nečekali. Oni ale začali ten první set na vrcholu svého tenisu. My jsme si říkali, že s nimi prostě jen musíme vydržet. My jsme se zlepšovali a kvalita jejich hry šla níž. Získávali jsem kontrolu nad zápasem.

Ve třetím a čtvrtém setu to Tomáši vypadalo, že drtíte soupeře hlavně při vlastním podání a snažíte se čekat na ten jeden jediný brejk, který jste nakonec vždy získali…

TB: Pro nás je nejdůležitější, že snažíme koncentrovat na naše gamy. A když je odehráváme s nadhledem, nemusíme o vlastní servis bojovat, tak o to víc máme klidnou hlavu a můžeme všechno soustředit jen na jejich servis, což se nám taky dařilo. Potom jsme výborně servírovali a mohli si vytvářet šance na jejich podání. Samozřejmě sety byly vyrovnané, ale to na takto rychlém povrchu bývá. Udělali jsme v každém setu jeden potřebný brejk, jsem rád, že se nám to takhle povedlo.

Česko teď vede 2:1. Kdo z vás se cítí na ten třetí rozhodující bod?

RŠ: Zítra začíná Tomáš a bude mít tu šanci jako první. Je jedno, kdo ten bod udělá. Dáme do toho všechno, abychom získali poslední bod. Věřím, že Tomáš tady hraje v neuvěřitelné formě a pohodě a zvládne hned to první utkání. Všichni si můžou myslet, že jsme blízko, ale přitom je to pořád strašně daleko. Jsou proti nám dva skvělý soupeři a budeme se muset o ten třetí bod sakramentsky porvat.

Tomáši, vy za sebou máte sedm zápasových hodin, Jak jste na tom?

TB: Pořád máme jenom dva body a potřebujeme třetí, takže jak se člověk cítí, není až tak důležité. Dělám všechno, abych se cítil nejlíp, jak to jde, abych na kurtu mohl podat co nejlepší výkon. Zatím se nám povedlo, co se nám povedlo, zítra do toho jdeme naplno. Myslím, že na to budu znovu dobře nachystaný.

Radku, vy máte za sebou o jednu hodinu méně, ale také máte “na sobě“ o sedm let více. Co s tím?

RŠ: Nic jiného, než si co nejvíc odpočinout, načerpat energii, věnovat se regeneraci a připravit se do boje.

Martin Charvát, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít