Pro tenisty v tréninku platí, že méně je někdy více

Přesně polovina z dvanácti českých tenistů dokázala projít do druhého kola dvouher Australian Open. K Tomáši Berdychovi, Petře Cetkovské a Ivetě Benešové se druhý den přidaly Petra Kvitová, Lucie Hradecká a Barbora Záhlavová-Strýcová. Po oba úvodní dny přitom platilo, že se museli tenisté vypořádávat s nepříjemnými přírodními podmínkami, které si někteří z hráčů snaží navodit i v tréninku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kvitová vedro při tréninku nevyhledává | Zdroj: ČTK

Je pravé poledne, doba na sportování pod širým nebem asi ta nejméně vhodná. Slunce pálí a je lepší se před ním schovat do stínu.

Jenže jsou borci, kteří před vedrem neutíkají, a i když zrovna nehrají zápas a na kurty nutně nemusejí, v největším parnu trénují. A ještě se při tom smějí jako Tomáš Berdych, který se v náročných podmínkách připravuje na své utkání druhého kola.

Takže snad ani v jeho případě neplatí ono známé ‚těžko na cvičišti lehko na bojišti¨: Ale zkušenosti se mohou hodit. Duel s Belgičanem Rochusem rozehraje hodinu před polednem, a to mohou být podmínky hodně podobné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří tenisté si náročné přírodní podmínky simulují i na tréninku, Petra Kvitová se ale vedru raději vyhýbá

navíc škoda servisu, který padne vedle, když se na něj vysoký tenista chce v zápase i v těžších podmínkách hodně spoléhat, aby pak mohl rozvinout útočnou hru, která mu je vlastní.

„Je to takový můj styl, který jsem od začátku měl a který si buduju, zlepšuju, upravuju.“

Ne všichni se ale na zápasy mohou připravovat v náročných podmínkách. Stačí, že v nich musejí odehrát zápas. Trénovat v době, kdy je sluneční svit nejintenzivnější, by třeba Petře Kvitové víc sebralo, než dalo.

„Myslím, že je lepší odtrénovat v době, kdy není takové vedro, jinak se člověk vyšťaví ještě víc. A když hrajete druhý den zápas, asi vám to nepřidá,“ říká česká tenistka, která je ráda, že v prvním kole moc času na rozpáleném kurtu nestrávila a mohla se jít celkem brzy schovat do stínu po hladké výhře nad Ruskou Duševinovou.

Ostatně, že více může někdy znamenat méně, předvedl Lukáš Rosol. V posledních týdnech prý v přípravě dřel, takže se teď nestačil divit v zápase s Němcem Petzschnerem. Se soupeřem, se kterým hrál nedávno v extralize celkem vyrovnaný duel, najednou uhrál jen dva gemy.

Tomáš Berdych na tréninku (Australian Open) | Foto: Jaroslav Plašil

„Jak jsem se připravoval na tento turnaj, trénoval jsem dvakrát denně plus kondici, jeli jsme tak, abychom formu naladili dobře právě sem. Asi se to ale úplně obrátilo, asi mám moc tenisu, nebo jsem přetrénovaný, nevím. Nenašel jsem žádnou cestu, abych se do toho zápasu dostal. To se mi ještě v životě nestalo, nevěděl jsem vůbec, co mám dělat,“ divil se Lukáš Rosol.

A že někdy nemusí snaha v tréninku včetně dokonalé simulace zápasových podmínek na úspěch stačit, ví také Andrea Hlaváčková, která v prvním kole která narazila na Rusku Petrovovou.

„Bála jsem se, že to bude daleko víc lítat, ale udělala jsem všechno pro to, abych na to byla připravená – vypletla jsem jinak rakety, v tom vedru jsem i trénovala, hodně jsem pila, v tom určitě problém nebyl. Akorát se ve třetím setu ukázalo, že byla kdysi světová trojka – odehrála to naprosto konzistentně, zatímco mně to ulítlo,“ bylo líto české tenistce.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme