Prvním kolem v Melbourne prošli Karolína Plíšková, Šafářová, Strýcová i Štěpánek

Aktualizujeme: Tenistky Karolína Plíšková a Lucie Šafářová zvládly zápasy 1. kola Australian Open, obě ale po odlišném průběhu. Zatímco Plíšková dovolila španělské soupeřce jen dvě hry. Suverénní byla i Barbora Strýcová. Lucie Šafářová musela proti Belgičance Wickmayerové devětkrát odvracet vyřazení. Radek Štěpánek vyřadil ve třech setech Rusa Tursunova, vypadli Denisa Allertová, Jiří Veselý a Adam Pavlásek.

Karolína Plíšková při zápase prvního kola AO

Karolína Plíšková při zápase prvního kola AO | Zdroj: Reuters

Karolína Plíšková bez problémů potvrdila roli páté nasazené tenistky turnaje. Proti Španělce Sorribesové-Tormové, která je na žebříčku o 101 míst za ní, dominovala a rychle se dostala do vedení 5:1. Při vlastním podání sice ještě nevyužila možnost sadu ukončit, povedlo se jí to ale o chvíli později čistou hrou při podání soupeřky.

Druhý set byl ještě jednoznačnější. 20letá soupeřka při svých servírovacích gemech vzdorovala, přesto nad Arenou Roda Lavera po 62 minutách „zazpíval“ kanár a Češka se mohla před největším kurtem areálu radovat z postupu.

Nejdéle musela na svůj zápas čekat Barbora Strýcová. Ani odklady ji ale nerozhodily z tempa a šestnáctá nasazená zničila ruskou kvalifikantku Jelizavetu Kuličkovovou za hodinu a dvacet minut 6:3 a 6:2.

„Centr? To jsem docela čuměla. Nevím, podle čeho tu usuzují, větší kurt jsem čekala, ale centrkurt ne. Bylo hezké si tam zahrát a doufám, že se tam dostanu znovu. Výsledek je tak nějak v pohodě, ale moje hra dnes na centrální kurt nepatřila. Ale dostala jsem se přes to a to je hlavní,“ smála se po zápas Plíšková, která se ve druhém kole utká s Ruskou Blinkovovou.

Na kurtu číslo 3 se hrálo dvakrát déle a Lucie Šafářová s Belgičankou Yaninou Wickmayerovou nabídly divákům drama. Šafářová se v prvním setu nemohla spolehnout na servis a prohrála ho 3:6. V koncovce druhé sady pak musela odvracet řadu belgických mečbolů.

Při vlastním podání za stavu 5:6 prohrávala 0:40. Tři šance soupeřky na ukončení zápasu odvrátila díky skvělému servisu, stejně jako další dva po shodách. Namále měla brněnská tenistka i v tie-breaku. Prohrávala už 1:5 a za stavu 3:6 přišly další tři mečboly pro Wickmayerovou. Odvrátila je dvěma esy a nevynucenou chybou soupeřky.

Svůj poslední devátý mečbol zahodila Belgičanka dvojchybou. Šafářová zvládla zkrácenou hru a třetí sada už byla jasnou záležitostí. Za dvě hodiny a čtyři minuty postupuje Lucie Šafářová výsledkem 3:6, 7:6 a 6:1.

„Pak už jsem ty mečboly přestala počítat. Snažila jsem se na nic nemyslet a jít do toho agresivně. Člověk je tak blízko porážky, že si říká ‚Co se stane? Maximálně prohraju‘,“ řekla po zápase Lucie Šafářová. Ve druhém kole ji ale čeká těžší soupeřka - světová dvojka Serena Williamsová.

38letý Radek Štěpánek hrál na kurtu č. 20. Chvílemi ho sice rozptylovali nedisciplinovaní diváci, ale od Rusa Tursunova se rozhodit nenechal. Díky dvěma rychlým brejkům získal první set. V tom druhém si oba soupeři podání hlídali, zkušený Čech ale ovládl tie-break.

Ve třetím setu se rozhodovalo až v závěru. Štěpánek se dostal do vedení 5:3, ale měl problém zápas dopodávat. Tursunov si také vypracoval brejkbol, ale matador mezi tenisty zareagoval suverénně – třemi esy v řadě. Po vítězství 6:2, 7:6 a 6:3 postupuje do druhého kole, kde ho čeká 11. nasazený Belgičan Goffin.

Denisa Allertová podlehla šesté nasazené Dominice Cibulkové 5:7 a 2:6. V prvním setu si sice vzala zpět ztracené podání, ale už ale nedokázala zareagovat na další úspěšný brejk Slovenky, která bez větších problémů zvládla i druhou sadu.

Adam Pavlásek při své premiéře v hlavní soutěži Australian Open prohrál v 1. kole s domácím držitelem divoké karty Andrewem Whittingtonem 4:6, 6:4, 2:6 a 3:6. Po zápase český mladík oznámil, že se kvůli vleklým problémům se zápěstím nezúčastní prvního kola Davis Cupu.

Mnoho odporu nekladl ani Jiří Veselý. Nasazené šestce, Gaelu Monfilsovi z Francie, podlehl za hodinu a půl 2:6, 3:6 a 2:6.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít