Půvab, tenis a vůně. Tři slova, která nejvýstižněji charakterizují Gabrielu Sabatiniovou

Kdyby byla vyhlášena anketa s otázkou, kdo je nejkrásnější olympijská medailistka, možná by se na anketních lístcích často objevilo jméno argentinské tenistky Gabriely Sabatiniové.

Tenisová raketa

Tenisová raketa | Foto: Fotobanka stock.xchng

Daleko před tím než její jméno začaly nosit věhlasné parfémy a mnoho let před tím, než její krásu znal celý svět, okouzlovala malá Gabriela nejprve své nejbližší okolí tenisovým talentem.

S bílým sportem začala v šesti letech a už v osmi dokázala vyhrát svůj první turnaj. Ve třinácti letech se stala nejmladší vítězkou známého turnaje Orange Bowl na Floridě a její umění začala poznávat světová veřejnost.

00:00 / 00:00

Petr Kadeřábek zavzpomínal na tenistku Sabatiniovou

V patnácti letech a třech týdnech se stala nejmladší semifinalistkou French Open. V roce 1988, tedy v jejích osmnácti se Gabriela Sabatiniová probila do svého prvního Grand Slamového finále na US Open, kde prohrála se Steffi Grafovou 3:6, 6:3 a 1:6

„Byly to obrovské emoce. Poprvé jsem hrála finále Grand Slamu. Všude se mluvilo o tom, že Steffi může vyhrát všechny Grand Slamy v jednom roce. Byla jsem před zápasem hrozně nervózní, ale po prvním setu to ze mě spadlo. Když jsem vyhrála druhý set bylo to skvěle. Ten třetí už tolik nevyšel ale i tak to byl výborný zápas."

Vzpomíná Gabriela Sabatiniová, která byla v témže roce vybrána, aby reprezentovala Argentinu na olympijských hrách v Soulu. Měla dokonce čest nést při slavnostním zahájení národní vlajku. Gabriela se zhostila svého úkolu na výbornou nejen jako vlajkonoška, ale i jako hráčka. Turnajem procházela jako nůž máslem, až ji ve finále zastavila znovu Steffi Grafová.

„Byly to vždycky vyrovnané souboje. Já proti ní hrála opravdu často. Ano, výsledkově měla navrch, ale to mě vždycky ještě více nabudilo do další práce. Pak byly ty zápasy ještě napínavější. Obě jsme na kurtu bojovaly do posledních sil, ale to neznamená, že bychom se neměly mimo kurt rády. Byly jsme docela dobré kamarádky."

Souboje Sabatiniové s Grafovou zdobily závěry turnajů té doby velmi často a vítězně z nich odcházela většinou Němka. Až do finále US Open v roce 1990, kdy Sabatiniová dokázala Graffovou porazit 6:2, 7:6.

„To bylo mé nejlepší vítězství nad Steffi Grafovou. Získala jsem svůj první titul. Bylo to jako ve snu. Dlouho jsem snila o tom, že se mi to podaří, ale toho dne se mé sny naplnily. Hrály jsem obě výborně, ale já zkrátka předvedla to nejlepší. "

Vzpomíná Sabatiniová na svůj první a jediný grandslamový titul ve dvouhře. Během své kariéry, kterou ukončila v roce 1996, vyhrála 27 turnajů ve dvouhře a 14 ve čtyřhře. V roce 2006 byla uvedena do tenisové sině slávy.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít