Recept na Nadala? Jednoduchý, hrát naplno, říká Berdych

Tomáše Berdycha čeká mimořádně těžký úkol. Jeho soupeřem totiž bude Rafael Nadal, který je sám o sobě vynikajícím hráčem, a český tenista s ním prohrál už devětkrát za sebou. Teď ve čtvrtfinále Australian Open to bude mít zřejmě ještě o dost těžší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych přešel v prvním kole AO přes Španěla Ramose | Zdroj: Reuters

Tomáš Berdych nemůže příliš počítat s tím, že lidé ztratí paměť, a jak už tady v Melbourne naznačovali někteří experti a bývalí tenisté, rozhodně ho v Aréně Roda Lavera nebude čekat vřelé přivítání.

Zdejší fanoušci jsou příliš hákliví na dodržování tradic, a jen těžko tak českému tenistovi prominou, že po svém posledním zápase nepodal soupeři ruku, byť k tomu mohl mít důvod.

Alespoň takový názor tady teď na Australian Open převažuje, a nedá se příliš počítat s tím, že by byly kulisy čtvrtfinálového utkání jiné. Když k tomu připočteme někdy až nadpozemské dovednosti Rafaela Nadala, nečeká českého borce nic jednoduchého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Berdych chce na desátý pokus porazit Rafaela Nadala

Ale výzva to je pořádná, tím spíš, když Tomáš Berdych se zmíněným Španělem v devíti posledních vzájemných duelech prohrál.

„Měl jsem něco podobného s Davyděnkem a u něj se mi to na desátý pokus povedlo, takže by bylo hezké to zopakovat. Ovšem je pravda, že to asi srovnávat nejde,“ říká Tomáš Berdych, kterému se už povedlo Rafaela Nadala porazit, dokonce třikrát za sebou ale už je to docela dlouho, přesně na jaře roku 2006, co se český tenista po vzájemném duelu naposledy radoval z výhry.

„Ze začátku jeho kariéry, kdy jsem s ním měl možnost hrát, tak nebyl tolik agresivní a šance byla. Teď už se ale šance hodně zmenšuje. Cesta k tomu, ho porazit, je taková, že musím být hodně agresivní, hodně do toho jít. Rozhodně se ale nesmí čekat na jeho chyby.“

Vědět jak hrát s Rafaelem Nadalem je totiž jedna věc, a ta druhá je to v zápase dodržet. Tenistů, kterým se teorii nedaří přenést do praxe, je pochopitelně mnohem víc, než těch úspěšných.

Recept na Nadala? Krátké výměny

„Porazit ho v zápase na tři vítězné sety je strašně obtížné, protože vydržet hrát takový styl, který na něj platí, tak dlouho, je dost těžké,“ říká Slovák Lukáš Lacko, který tady v Melbourne prohrál s Rafaelem Nadalem ve třech setech, a také věděl jak na to.

„Jakmile na něj někdo nastoupí s tím, že se chce bránit, tak on ho tím forehandem rozebere. Jdou od něj vysoké spiny do bekhendu a soupeř couvá a couvá a je těžké se pak ubránit. Když vyhrajete set, tak je pak obrovsky obtížné vyhrát ty další dva.“

Přesto toto jsou věci, které zřejmě na španělského mága platí, stačí se zpětně podívat na zápasy, které Rafael Nadal prohrál. Jakože to teď dělá i trenér Tomáše Berdycha Tomáš Krupa.

„S ním vyměňovat asi úplně dobře nejde, to nevydrží dneska nikdo. Tomáš bude muset hrát jakoby přísně a aktivně, zkracovat výměny a nedostat se do těch dlouhých,“ dodává Tomáš Krupa.

Jaroslav Plašil, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme