Rozbořil jsem jeho herní pohodu, říká po vítězství nad Federerem Tomáš Berdych

Tenista Tomáš Berdych si potřetí v kariéře zahraje semifinále grandslamového turnaje. Na US Open překvapivě vyřadil světovou jedničku Rogera Federera ve čtyřech setech 7:6, 6:4, 3:6 a 6:3. Švýcarského tenistu porazil popáté v životě a počtvrté z posledních sedmi zápasů.

Tenista Tomáš Berdych se raduje v utkání s Rogerem Federerem z vítězství ve druhém setu | Zdroj: ČTK

Dá se říct, že jste teď nejšťastnější ve své sportovní kariéře? Protože Roger Federer je zpátky na vrcholu, je jedničkou, ovládl zase tenisový svět...

Spíš okolnosti a jeho výsledky udělaly z toho zápasu ještě lepší výsledek. Je asi na tom nejvyšším možném bodě kariéry, dostal se zpátky nahoru, vyhrál další grandslam. Myslím, že tohle je cennější, než když jich vyhrává ‘x‘ v řadě. Ale když se mu trošku nedaří, vrátí se zpátky a dokáže něco takového, tak je o to silnější. Prostě si toho víc cením.

Čím si myslíte, že jste si vyhrál zápas s Rogerem Federerem?

Řekl bych, že to bylo hlavně mojí hrou, jak jsme si řekli před zápasem nějakou strategii nebo taktiku. On má rád, když na kurtu vládne, když si dělá, co chce, diktuje si tempo, je aktivní a hraje si svoje technické údery – čop, liftovaný balon, má na to svůj čas a klid. Když je v této pohodě, tak je strašně těžké ho porážet.

00:00 / 00:00

Po vítězství nad světovou jedničkou Rogerem Federerem a postupu do semifinále US Open mluvil s Tomášem Berdychem reportér Jaroslav Plašil

Mně se podařilo rozbořit tu jeho herní pohodu, a pak to třeba vypadá, že dělá víc chyb, že to není jako v zápasech předtím. A právě když ho někdo nedokáže přetlačit, tak v zápasech dominuje.

Kdybyste měl vybrat pár důležitých momentů, těch klíčovějších, které by to byly?

Začátek, nikdy jsem tady večer nehrál a první pocity jsou jiné. Člověk na to není zvyklý. Blbě jsem si ztratil první game, ale pořád jsem měl takovou tu sebedůvěru, podařilo se mi ho brejknout zpátky.

Důležitý byl první tie-break, protože kdyby to bylo po takhle vyrovnaném setu 0:1, tak nevím, jak bych ho zastavoval. Potřeboval bych nějakou zeď. Povedl se mi i druhý set.

A zřejmě takový ten největší bod, který ten zápas rozhodl, byl, že potom, co otočil třetí set a dostal se zpátky do pohody - já mu to umožnil, nebyl jsem tak agresivní a taky to tak dopadlo - tak se mi podařilo vrátit se zpátky k mojí hře, nedat mu moc čas, udělat si jednu šanci na brejkbol, proměnit ho a pak to skvěle doservírovat.

Tomáš Berdych postupuje přes Rogera Federera do semifinále US Open

K nám na Radiožurnál chodila spousta povzbudivých SMS, bohužel vám je nemohli fanoušci předat, kdyby chtěli vyrovnat tu obrovskou podporu, kterou měl Roger Federer na kurtu. Někdy to připomínalo až daviscupovou atmosféru, lidi tleskali při zkaženém prvním podání. To se nevidí na grandslamech tak často...

Můžu na to říct, že je to možná takový nejlepší trénink před Argentinou. Myslím, že ani Američan tady nebude mít takovou podporu, jako má Roger. Tak to prostě je. Před zápasem jsem to věděl, že je to hráč, kterého tady zbožňují. Určitě by ho rádi viděli, aby hrál těch zápasů víc, aby tohle bylo město, kde udělá další grandslam. O to z toho mám větší radost.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít