Smíšená čtyřhra je nejméně respektovaná, ale tenisty baví

Tenis je jedním z mála sportů, ve kterém spolu hrají muž a žena v jednom týmu. Dokonce na těch nejprestižnějších grandslamových turnajích, kde mají soutěže smíšených párů své místo už od začátku takzvané open éry od konce šedesátých let minulého století. Dnes večer poznáme další vítěze, i když ze všech držitelů titulů na Roland Garros ty nejméně respektované.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurt číslo 2, na kterém se českým tenistům příliš nedaří

Kurt číslo 2, na kterém se českým tenistům příliš nedaří | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Když má míček na raketě muž, ve většině případů ho pálí na ženu. To je nepsaný recept na úspěch v turnaji smíšených párů, která je na grandslamu tou nejméně uznávanou soutěží ze všech. Nejsprostší vyhrává, často jízlivě dodávají hlavně ti, kteří nad mixy trvale ohrnují nos. Ale tento ojedinělý sportovní úkaz má také své příznivce a pochopitelně nejvíce mezi aktivními tenisty.

"Ve dvouhře je to samozřejmě mnohem cennější, ale grandslam je grandslam. I v mixu se ale snažíme bojovat o každý míč," říká třeba poražená semifinalistka společné soutěže mužů a žen z Paříže Jarmila Gajdošová, která typický model účastníka mixu vůbec nepřipomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smíšená čtyřhra je nejméně respektovaná, ale tenisty baví

Sama je teď docela úspěšnou singlistkou a do první dvacítky nemá vůbec daleko, což ostatně platí také o partnerovi australské Slovenky tady na Roland Garros Brazilci Thomazi Belluccim. Jinak se totiž v soutěži smíšených dvojicích spíše prosazují tenisté druhého sledu nebo ti na sklonku aktivní kariéry.

"Většinou se tam ale točí pořád stejný lidi a víc to hrajou spíš deblisti," naráží Iveta Benešová na známá deblová jména jako Nenad Zimonjič, Katarina Srebotniková, Mahéš Bhupathí nebo Leander Paes, se kterým si česká tenistka v Paříži mohla zahrát.

"Byla jsem moc ráda, že se mě zeptal. Taková nabídka se neodmítá. Byla jsem trochu nervózní, nechtěla jsem mu to kazit, je to jeden z nejlepších deblistů na světě," říká Benešová.

Dělat body proti mužům potěší

A není divu. I proto, že jde často o slušné odměny, které by si jinde mnozí tenisté této kategorie jen sotva vydělali. Ale nadruhou stranu, za vším nehledejme pouze peníze. Soutěž mixů je pro mnoho párů také společenskou událostí a s tím spojenou zábavou. Vždyť i během přestávek mezi jednotlivými gamy často vidíte rozesmáté tváře.

Ale nejen vtipem dokáže muž partnerku v mixu pobavit. Třeba českou tenistku Květu Peschkeovou vždy potěší, když dá silnější polovičce eso, nebo naopak tvrdé podání vybere.

"To je velká věc, když se vám to podaří. Mix mě hrozně baví, hra je přece jen rychlejší. A ženská tam toho nemusí tolik dělat narozdíl od dámské čtyřhry a musí se kocentrovat na to, že to ten chlap na ni napálí. A když děláte proti chlapovi body, tak vás to samozřejmě hodně těší," dodává Květa Peschkeová.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme