Statistika 'head to head' dokazuje, že Češi nemusí být zas tak suverénní

Čeští tenisté jsou považováni za jasného favorita nadcházejícího souboje prvního kola Davis Cupu s Kazachstánem. Na této větě opticky nic nemění ani fakt, že v našem týmu chybí tradiční opora Radek Štěpánek. Jenže pozor. Ono to s tou naší suverenitou nemusí být až tak žhavé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych | Foto: Petr Souček

Je fakt, že řeč čísel ve světě tenisu neobelžete. Tak např. statistika „head to head". Toto anglické sousloví naznačuje jakou mají nadcházející soupeři bilanci ve vzájemných zápasech.

Tady přichází první velké pozor. Oba aktéři dnešní úvodní dvouhry Jan Hájek a Andrej Golubjov se utkali v životě jen jednou a ve druhém kole loňské kvalifikace turnaje v Rotterdamu se radoval Kazach.

„On hraje výborně z ruky a ještě k tomu má dobrý švih. Možná jeho slabší stránka je pohyb, takže já se budu snažit ho co nejvíce dostat do pohybu aby on nediktoval tempo hry ale já.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Radim Sajbot o statistice 'head to head' mazi Čechy a Kazachy

Navlas stejnou bilanci, tedy opět 0:1, má olomoucký rodák také s kazažskou singlovou dvojkou Michajilem Kukuškinem. S ním se utká Tomáš Berdych dnes v podvečer vůbec poprvé, takže tady čísla nemohou sloužit stejně jako v případném souboji Berdycha s náhradníkem Jurijem Ščukinem.

„Člověk musí jít do toho zápasu s pokorou. Jakýkoliv tým, který se dostane do světové skupiny, tak má určitě svou sílu,“ vybízí k pokoře Tomáš Berdych i proto, že Kazachstán při svém postupu do elitní skupiny rozdrtil v baráži 5:0 Švýcary a právě Kukuškin v tomto duelu dokázal porazit i tehdy čerstvého osmifinalistu US Open Stanislase Wawrinku.

Ale zpátky k „head to head" Vyrovnanou bilanci 1:1, má Berdych dokonce i s druhým kazažským náhradníkem Jevgenijem Koroljovem.

„Když bych tu možnost měl, tak bych se na ten zápas obzvlášť těšil. Protože vždycky rád hraji s někým, s kým nedopadlo poslední utkání podle mých představ a rád bych mu to vrátil,“ vzpomíná Tomáš Berdych na tehdy šokující porážku z druhého kola loňského Australian Open.

Bilance vzájemných zápasů se přiklání na českou stranu až v případě předpokládané nedělní dvouhry obou týmových jedniček. Tomáš Berdych se s Andrejem Golubjovem utkal dvakrát a oba loňské souboje dokázal vyhrát, i když ve Washingtonu to bylo až po téměř dvou a půl hodinách ve třech setech.

Radim Sajbot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme