Tenisová legenda Martina Navrátilová slaví pětapadesátiny

Celkem vyhrála 59 grandslamových turnajů, z toho 18 ve dvouhře. Mezi všemi tenisty drží absolutní rekord v počtu vyhraných turnajů. To je jen stručná charakteristika tenistky Martiny Navrátilové, která dnes slaví pětapadesáté narozeniny.

Ája Vrzáňová a Martina Navrátilová

Ája Vrzáňová a Martina Navrátilová | Foto: Miroslav Konvalina

„Je nejlepší tenistkou dvouhry, čtyřhry i smíšené čtyřhry, která kdy žila,“ prohlásila o Martině Navrátilové v roce 2006 někdejší světová tenisová jednička Billie Jean Kingová, sama vítězka mimo jiné dvanácti grandslamových turnajů ve dvouhře a první předsedkyně Ženské tenisové asociace WTA.

Na domácí scéně excelovala Martina Navrátilová v 1972, to jí bylo patnáct let a vyhrála Mistrovství České republiky. Jen o rok později se stala profesionálkou, první titul v této roli ve dvouhře vybojovala na turnaji v Orlandu.

00:00 / 00:00

Na svůj první vítězný grandslam čekala do roku 1978, když ve třísetové bitvě porazila ve Wimbledonu Chris Evertovou a dostala se současně na první místo tenisového žebříčku. V All England Clubu triumfovala celkem devětkrát, nejraději ale prý vzpomíná na své první vítězství.

„Byl to zvláštní pocit, v té chvíli vám v hlavě proběhne takových myšlenek… Začne vám bušit srdce a opravdu slyšíte svůj dech ve vlastních uších, kde vám hučí. Myslela jsem, že to, jak mi buší srdce, musí slyšet celý stadion. Koukala jsem se, jestli mi náhodou nevyskočí z trika,“ vzpomíná Martina Navrátilová.

V té době už žila ve Spojených státech amerických, kam v roce 1975 emigrovala z tehdejšího Československa a kde získala i tamní státní občanství. To české obdržela před třemi lety. A vloni vybojovala to zatím největší životní vítězství, když dokázala porazit rakovinu. Co jiného tedy Martině Navrátilové z redakce Radiožurnálu popřát víc, než pevné zdraví.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít