Tenisový Wimbledon má důkladné statistické pokrytí, to ale výsledek určit neumí

Asi byste taky dali dohromady aspoň úvodní sloku legendární dětské písničky „Statistika nuda je…" Možná jste při sledování tenisového Wimbledonu taky dospěli ke zjištění, že „má opravdu cenné údaje." Třeba ten, že každé páté podání Sereny Williamsové, které dopadlo do dvorce, bylo eso. Jací lidé tyhle statistiky vyrábějí?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O zajištění kompletního statistického servisu z Wimbledonu se stará i Andy Burns | Foto: Jiří Hošek

Jsme v suterénu vysílacího centra v All England Clubu. Kolem nás proudí slovutní komentátoři na oběd do nedaleké kantýny,

Jak ale popisuje Mark Crawley, zhruba patnáct lidí obklopených asi dvojnásobným počtem monitorů, chrlí do světa s pomocí moderních počítačů a programů některé až úsměvné statistiky.

„Přímo před námi je velká obrazovka, která znázorňuje pohyb tenistů. Ti právě teď pobíhají po centrálním dvorci. Naskakují nám údaje, jak rychle Radwaňská s Kerberovou běhají a jakou vzdálenost mezi jednotlivými míčky urazí," baví se Mark pohledem na můj vyjevený pohled.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za lidmi, kteří zajišťují statistický servis z tenisového Wimbledonu, se vydal Jiří Hošek

Připadá mi to jako počítačová hra, kterou jsem se bavil někdy před čtvrt stoletím. Jenže tyhle tenistky, zanechávající na jiné obrazovce žluté a červené stopy na místech, kde se hojně vyskytují, jsou zatraceně reálné.

Nashromážděné množství informací je tak omračující, že by někteří hráči pod tíhou negativní statistiky snad ani neměli chodit na kurt. V případě zápasu Lukáše Rosola s Rafaelem Nadalem ve druhém kole jsme ale jasně viděli, že z hlediska statistik takřka jasný vítěz může odejít z kurtu se svěšenou hlavou.

„My se nesnažíme a nemůžeme předpovídat výsledky zápasů," vysvětluje Andy Burns, se kterým se bavíme o jednotlivých statistikách velmi povedené stránky wimbledon.com. Hlavně se dohadujeme o kolonce tří údajů nabízející pro jednotlivé tenisty, tzv. klíč k vítězství v zápase.

„Udělali jsme analýzu všech zápasů dvouhry na grandslamových turnajích za posledních 7 let. Sestavili jsme určité záchytné body určující styl hry toho kterého tenisty. Před utkáním tak na základě těchto údajů vygenerujeme statistické údaje, které by měl dotyčný hráč naplnit, aby vyzrál na tradiční styl svého soupeře," dodává Andy Burns.

Připouští ale jednu základní slabinu systému: Když kouč naordinuje svému svěřenci úplně jinou taktiku, jsou tyto údaje v podstatě k ničemu.

Jiří Hošek, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme