Tenista Berdych zdokonalil koncentraci spoluprací s mentálním koučem

Na velkou trofej ještě nedosáhl, přesto má Tomáš Berdych pověst jednoho z nejvyrovnanějších tenistů na okruhu. Šestý muž světového žebříčku už pět let nepřetržitě figuruje v TOP 10. Jak řekl v Londýně Radiožurnálu, svou koncentraci zdokonalil také tím, že podobně dlouho spolupracuje s mentálním koučem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych přešel do 2. kola Wimbledonu přes Francouze Jérémyho Chardyho

Tomáš Berdych přešel do 2. kola Wimbledonu přes Francouze Jérémyho Chardyho | Zdroj: ČTK

„Narazil jsem na něj v době, kdy jsem ještě spolupracoval s fyzioterapeutem Martinem Janouškem. Znali se,“ vzpomíná Tomáš Berdych.

Právě Martin Janoušek, jehož služby využívá třeba také fotbalová reprezentace, českému tenistovi doporučil Radka, mentálního kouče ze Spišské Nové Vsi, který pomáhá i vicemistrům ze slovenské Žiliny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá spolupráce Tomáše Berdycha s mentálním koučem zjišťoval Jaoslav Plašil

„Budování sebedůvěry, očekávání i práce na koncentraci – to jsou všechno prvky, které určují rozdíl v tom, jak fotbal hrajete. Radek za námi dojíždí do Žiliny, nebo pracuje s hráči přes Skype,“ prozradil trenér Žiliny Adrián Guľa, úspěšný kouč, o kterého stála i pražská Sparta.

Také Berdych spolupracuje s mentálním koučem spíše na dálku. Od Radka před lety dostal jakési základy trénování koncentrace, a na ty pak postupně navazoval.

Zřejmě i díky tomu zvládá český tenista některé emočně náročnější situace na kurtu, třeba když potřebuje dotáhnout do vítězného konce zápas a na dvorci přestává být vidět, jako tomu bylo naposledy v duelu 1. kola Wimbledonu s Francouzem Chardym.

Kvitová a Berdych začali ve Wimbledonu vítězně, do 2. kola jdou další čtyři Češi

Číst článek

„Je spousta věcí, které dají člověku základy a rutinu. Ve finále je ale na kurtu sám a musí umět to zvládnout. Jen zápasy, které odehraje a zažije, mu v tom mohou pomoct nejvíc,“ připomíná Berdych, který dnes bude bojovat o postup do 3. kola v zápase s dalším Francouzem Mahutem.

Pokud to počasí umožní, zasáhne do programu dvouher celkem šest českých tenistů. Kromě Berdycha se na kurtech All England Clubu představí Jiří Veselý, Lukáš Rosol, Denisa Allertová, Kristýna Plíšková a také obhájkyně titulu Petra Kvitová.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon 2015 | Foto: ČTK

Jaroslav Plašil, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme