Tenisté se na AO musí vyrovnat s větrným a horkým počasím

Třem z pěti českých tenistů se prozatím povedlo přejít přes první kolo tenisového Australian Open. Dál jdou připomeňme Tomáš Berdych, Petra Cetkovská a Iveta Benešová. Podařilo se jim vyhrát ve složitých povětrnostních podmínkách a také velkém vedru, které v Melbourne během úvodního dne grandslamového turnaje panovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenisté se na Australian Open potýkají s horkým počasím a silným větrem | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Když je v Melbourne parku takové vedro, jako bylo úvodní hrací den Australian Open, dost často se vám stane, že proti sobě potkáte člověka s bílou tváří. Má na sobě několik vrstev ochranného krému s co možná nejvyšším faktorem. Ale zatím turisté nemusejí na ochranných vrstvách v žádném případě šetřit, tenisté musejí být v tomto směru hodně opatrní.

„Mně docela vadí, nemám to ráda, protože mi to pak teče po rukou. Nejsem ten typ, který by se mazal, ale asi bychom měli, kór tady,“ říká třeba Andrea Hlaváčková, která tak mohla využít kvalifikace a následného volna před hlavní částí turnaje nejen k tomu, aby se dostala do správné sportovní formy, ale také aby své tělo připravila na sluneční paprsky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tenistům komplikuje na Australian Open hru silný vítr a horké počasí, mazat se ochrannými krémy nemohou

A mohla k tomu prý využít i dny, kdy obloha rozhodně nebyla tak jasná jako úvodní den grandslamového turnaje.

„Ono to stejně hodně opaluje a spaluje, obličej si rozhodně mažu třicítkou, někdy i padesátkou.“

Ale někdy je prý lepší, riskovat i spálení, než mít v ruce raketu, která stále klouže. A myslí si to třeba Tomáš Berdych.

„Asi bych nešel na zápas celý namazaný, nesnáším to, aby mi to pak teklo na ruce a do laní. Zápasy hraju bez toho, abych se mazal. Někdy to bývá tak, že skončí utkání úplně zničený, ale je lepší, aby se na kurtu cítil dobře, pak to nějak zvládne, než aby bojoval s nějakým krémem.“

V případě, že slunce pálí a tenista se zrovna nenamazal, je rada jednoduchá: strávit na kurtu co možná nejméně času.

Opalovací krémy jsou na Australian Open žádaným zbožím | Foto: Jaroslav Plašil

Tomáši Berdychovi, Petře Cetkovské, a také Ivetě Benešové se to tak úplně nedařilo, přesto byli všichni nakonec šťastní, že mají na rozdíl od dalších českých tenistů, kteří zasáhli do programu úvodního dne, za sebou vzhledem ke složitým podmínkám hodně cennou výhru. Vedro a ještě k tomu velký vítr, to není nic, co by ke svému výkonu tenista potřeboval.

„Už s tím dokážu pracovat, mám takových zápasů nahraných už hodně, vím, kam to může jít, jak to bude vypadat, co se může v zápase dít. Člověk už je pak takový jistější a méně se nechá rozhodit,“ říkal po vítězném zápase se Španělem Ramosem Tomáš Berdych

Petra Cetkovská zase prozradila čím se po vyhraném duelu, vybojovaném v obtížných podmínkách, odměnila.

„Dala jsem si ledovou lázeň, ta mě trochu probrala,“ přiznává Petra Cetkovská.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme