Tenisté si často a rádi potrpí na rituály

Sportovci mají rádi rituály a talismany. Například plzeňský fotbalista Pavel Horváth vozí na utkání stále stejnou neotevřenou plechovku s tuňákovým salátem - pro štěstí. Někteří hokejisté zase vyjedou na led, jen pokud si výstroj obléknou v daném pořadí. A jak jsou na tom s rituály tenisté?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská tenistka Dominika Cibulková si na rituály potrpí | Zdroj: Reuters

Zajímavý názor na to, jak jsou tenisové zápasy v současnosti psychicky náročné, má wimbledonská vítězka Jana Novotná. O ztrátě nervů toho ví hodně.

"Je to tím, že se hraje takový jednodušší, razantnější tenis, kde tolik možností na přemýšlení hráči nemají. Těch chyb je pak podstatně méně," říká Jana Novotná.

Jinak řečeno - tenis je tak rychlý, že během něj nemáte čas přemýšlet o blbostech. Ale také tím vzniká prostor pro to, prožívat všechno intenzivněji mimo kurt, prostor pro pravidelné rituály. Třeba Španěl Rafael Nadal si nosí na zápas dvě lahve s vodou a pečlivě si je rovná na stejné místo přesně za sebe. Podobně jako Slovenka Dominika Cibulková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tenisté a rituály, někteří hráči si rovnají lahve přesně za sebe, jiní si zase ve stejnou dobu nasazují potítko

"Vždykcy se snažím položit láhev na stejné místo, ručník taky na stejné místo. A když už z toho začnu blbnout, řeknu si, Dominiko, prosím tě, přestaň. Máte z toho akorát velkou hlavu," říká Dominika Cibulková.

Někteří tenisté si zase nasazují potítko u sítě po příchodu na kurt a neexistuje, že by to udělali dříve. Jiní si berou stejní spodní prádlo, ve kterém vyhráli předchozí zápas.

Psychický stav je prostě křehká záležitost a každé jeho narušení má dalekosáhlé důsledky. Netvrdím, že tenisté jsou v některých věcech úplní blázni, ale leckdy k tomu nemají daleko. Kdo například sledoval právě Dominiku Cibulkovou, jak čichá k novým míčkům, nabyl podezření, že předtím někam spadly.

Cibulková ráda čichá k míčkům

Ale je to prosté, Cibulková prostě miluje vůni nových míčků a nijak se touto svou neobvyklou libůstkou netají.

"Já čichám skoro ke všemu, třeba k časopisům, vypranému prádlu, prostě úplně ke všemu, i k míčkům," vysvětluje Cibulková.

,Nadopovaná´ slovenská tenistka prohrála na Roland Garros až ve čtvrtfinále a její kariéra může slibně pokračovat do doby, než se nové tenisáky neobjeví na seznamu zakázaných látek.

Jan Šmíd, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme