Tenisté začínají využívat revoluční a efektivní ‚australskou metodu‘

Profesionálním tenistům pomáhá v přípravě na zápasy revoluční novinka, jenže zatím jen některým. Ti šťastnější teď začínají využívat novou australskou metodu, těm méně šťastným zatím stačí ke spokojenosti internet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australanka Samantha Stosurová

Australanka Samantha Stosurová | Zdroj: Reuters

I díky němu teď slovenská tenistka Daniela Hantuchová prošla až do čtvrtfinále US Open, sice měla štěstí na los, jenže to také znamenalo, že na turnaji potkávala od samého začátku neznámé soupeřky. A tak si často informace hledala právě na síti.

„Zodpovědně jsem to vzala do svých rukou, nic jsem neponechala náhodě. Tak hodinu nebo dvě, ale ono to neíní třeba přehánět, protože pak člověk odehraje ten zápas dvacetkrát v hlavě a na dvorec přijde unavený. Je důležité najít rovnováhu.“

Na hvězdný souboj Federer - Nadal nedojde, Švýcara vyřadil Robredo

Číst článek

Kdyby mohla Daniela Hantuchová, a nejen ona, využívat to, co dnes mají k dispozici Australané, měla by to o poznání jednodušší, a možná že by jí to zabralo ještě méně času.

„Mají neskutečnou věc, jejich tenisový svaz vybral asi pětičlenný tým, který sedí u počítače a nahrává veškerý tenis, který vidí, ať jsou to streamy z nějakých challengerů v Taškentu nebo velké turnaje,“ popisuje tenisový trenér Jiří Fencl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na revoluční australskou metodu, která pomáhá tenistům, se v New Yorku ptal reportér Jaroslav Plašil

„Archivují to a ve chvíli, kdy šla třeba Stosurová hrát proti Keysové, trenér řekl, ať mu vystříhají její servis – oni prostě připraví třeba patnáctiminutové video ze všech jejích zápasů za poslední rok. Mají na to peníze díky tomu, že se tam hraje grandslam a funguje to, můžou vyčlenit lidi na tihle kontinuální práci.“

Jiří Fencl, který trénuje českou tenistku Lucii Hradeckou, je z novinky nadšený a věří, že se tento systém rozšíří i do zemí, které grandslamový turnaj nepořádají. Novinku, tedy tenisový archiv, u Australanů před časem objevili Američané, a zřejmě zatím jen tenisová federace Spojených států touží protinožce dohnat. Přitom metoda by se hodila úplně všem, myslí si český kouč.

„Tohle je daleko důležitější než nějaké statistiky,“ tuší Fencl. Jen je pak dobré tenistu informacemi nepřehltit, ale toho se dá docílit celkem snadno, říká Jiří Fencl.

Berdych se utká o čtvrtfinále s Wawrinkou, soupeři má co oplácet

Číst článek

„Musí to vycítit jak ten trenér, tak ten hráč. Lucka se v žádném případě nevydrží hodinu a půl dívat na video, to je nesmysl. Podle mě je to individuální, hodně záleží na hráči,“ myslí si trenér.

„Samozřejmě je každý hráč jiný a vyžaduje něco jiného. Po rozehrávce každý den před zápasem si sedneme, probereme, jak by to mělo vypadat – a jde se na to,“ říká nejlepší český tenista Tomáš Berdych, který věří, že je i bez australské novinky dobře připravený na svého osmifinálového soupeře, Švýcara Stanislase Wawrinku.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme