Tenisté zahájili přípravu na Wimbledon

Tenisové Roland Garros oficiálně uzavřelo antukovou část sezony, a přestože se na antuce ještě nějaké turnaje hrají, nejlepší tenisty už na ni neuvidíte. Ti se totiž stěhují na trávu a začínají přípravu na Wimbledon, včetně krále oranžového povrchu Rafaela Nadala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Wimbledon zavítala britská královna Alžběta II. | Foto: Jiří Hošek

„Musím teď trochu zapracovat, abych si na trávu zase zvykl. I když jsem na ní dosáhl úspěchů, stále je to pro mě velká změna. A abych se na trávu co nejlépe adaptoval, musím si vybavit, proč mi to na ní tak šlo. Musím zase získat dobrý pocit ze hry, to jsou hodiny a hodiny na travnatém kurtu, takže hned začnu s tréninkem. V úterý doufám deblem a ve středu už začnu se singlem. Teď po získaném titulu jsem velmi pozitivně naladěný a taky to pro mě znamená, že budu hrát Queens i Wimbledon pod menším tlakem,“ pochvaluje si světový hráč číslo jedna.

Což ovšem neznamená, že bude mít Rafael Nadal na travnatých turnajích menší motivaci. Post jedničky sice uhlídal, ale před druhým Srbem Novakem Djokovičem má náskok pouhých 45 bodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tenisté se připravují na Wimbledon

Žebříčkové postavení bude střežit i Tomáš Berdych, který po Roland Garros klesl o jednu příčku na sedmou pozici. Ale podle nejlepšího českého tenisty to není tak, že by ho pohled na pořadí před další částí sezony zneklidňoval.

„Lidi kolem dělají z tohohle všeho zbytečný stres, ale já jsem nesmírně rád za to, že jsem v pozici, kdy můžu body obhajovat. Mám za sebou to, co mám, a neměnil bych to za nic na světě. Jedu jako na každý jiný turnaj a nepřemýšlím nad tím, jací jsou soupeři, to je absolutně zbytečné. Když bude člověk hrát dobrý tenis, zase z toho nějaké výsledky budou,“ věří Berdych.

Právě na trávě zatím dosáhl Tomáš Berdych svého životního úspěchu, když loni postoupil do finále Wimbledonu, a sám také říká, že má na tomto povrchu se svoji hrou založenou na výborném servisu největší šance uspět. Už dávno ale neplatí, že jsou londýnské kurty střižené na míru pouze vyznavačům útočného stylu.

Hradecká: Tráva není ideální

„Když se hrálo před deseti lety na trávě, všichni hráli stylem servis – síť. V dnešní době se tam hrají výměny od základní čáry, skáče to vysoko, ale hlavně když běhají, tak vůbec neuklouznou. Já si pamatuju, že když jsem na trávě chtěl zabrat, klidně jsem během zápasu desetkrát spadl. To už v dnešní době nevidíte,“ říká bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, kterého teď čeká v Praze exhibiční vystoupení proti Andremu Agassimu, někdejšímu nejlepšímu hráči světa.

Právě tento Američan dokázal v roce 1992 vítězstvím ve Wimbledonu prolomit tehdejší nadvládu vyznavačů stylu servis - volej, i když opravdovou revolucí prý bylo až první vítězství Španěla Rafaela Nadala v All England Clubu.

„To jsem si spíš říkal, že Nadal nikdy nemůže vyhrát Wimbledon – a najednou se to prostě podařilo. Je ale pravda, že se to absolutně změnilo, co se týče povrchu a míčů,“ dodává Novák.

Rafael Nadal bude chtít uspět ve Wimbledonu i tento rok, a už v úvodu naznačil, co pro to bude dělat. Takže se také začíná prát se vším, co přechod z antuky na travnatý povrch obnáší.

„Prakticky je to úplně jiný pohyb než na betonu nebo na antuce. Člověk se nesmí bát, že mu to trošku někde ujede. Neujede, spíš se ten pohyb zasekává. Zkuste si vyběhnout na fotbalové hřiště a uvidíte. Samozřejmě to občas hloupě skáče, není to úplně ideální,“ shrnuje největší problémy vítězka ženské čtyřhry na Roland Garros Lucie Hradecká.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme