Tenistům chodí vulgární vzkazy a výhrůžky, často od sázkařů

Čeští tenisté se stále častěji stávají terčem nejrůznějších výhrůžek. Dostávají sprosté vzkazy na telefon nebo po internetu. Je to i čerstvý případ Lucie Šafářové. Autory bývají často neúspěšní sázkaři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obětí útoku se stala i Lucie Šafářová

Obětí útoku se stala i Lucie Šafářová | Zdroj: ČTK

„Vždy šlo o sprosté věci, dokonce o montáž sprosté fotky. Vytvářeli různá hesla na různých stránkách a pak mi to chodilo na e-mail,“ svěřila se Lucie Šafářová, čerstvá česká oběť takového útoku. Přes svého mluvčího také podala oznámení na policii.

„Lidé jsou někdy krutí. Na sociálních sítích je to něco jiného, jsou schovaní za falešným profilem a píšou věci, které by tváří v tvář nikdy nevyslovili,“ myslí si tenistka.

Lucie Šafářová není zdaleka jediným českým sportovcem a tenistou, kterému se v posledních dnech něco takového stalo, také Tomáše Berdycha nedávno zaskočily urážlivé vzkazy na osobním profilu. „Něco bych řekl, ale to se nehodí,“ nenechá se obtěžovat tenista.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými zástupci na US Open o vzkazech na sociálních sítích mluvil reportér ČRo Jaroslav Plašil

Tomáš Berdych z doslechu ví, že si třeba k jeho mamince do ordinace dříve chodívali sázkaři stěžovat, že jim svou porážkou pokazil tiket. Ale to jsou prý ještě úsměvné historky ve srovnání s těmi čerstvými zkušenostmi.

„Lidé to řeknou ve srandě, ale tohle bylo vyloženě zlé a sprosté,“ porovnává šestý hráč světa.

S rozvojem internetu a sociálních sítí jsou tenisté snadným terčem anonymních útoků. V drtivé většině případů jde prý o neúspěšné sázkaře. Tenisté to zatím až na výjimky neřeší a často spoléhají na to, že to autoři sprostých vzkazů prostě nemohou myslet vážně.

„Věřím, že lidé jsou naštvaní, že prohráli spoustu peněz. Třeba mi napsali, že na mě vsadili 20 tisíc dolarů, a pokud jim je nedám, tak mě zabijou,“ vzpomíná Klára Koukalová.

Důležité pro život a kariéru sportovce pak je, jak moc dokáže podobné vzkazy ignorovat. Je už totiž skoro povinnou výbavou těch úspěšných umět se s virtuálními pomluvami, osočováním a případnými výhrůžkami vyrovnávat.

„Když jsem začínala, párkrát jsem si to přečetla a nebylo to úplně dobré. Už jsem se poučila a nečtu to. Je to hodně o zkušenostech a o tom, jak se poučíte,“ myslí si wimbledonská šampionka z let 2011 a 2014 Petra Kvitová.

Nejde jen o Čechy

Právě úspěchy nabalují negativní reakce a setkala se s tím také devatenáctiletá Tereza Smitková. Od chvíle, kdy v létě dosáhla svého prvního grandslamového osmifinále, se nestačí divit. „Sama si nedokážu představit, že bych někomu poslala sprostou zprávu. Přijde mi to absurdní.“

Tereza Smitková stejně jako mnozí další uvažovala o zrušení svého facebookového profilu, jenže zase tím nechtěla přijít o skoro jediný možný kontakt s kamarády. Takže se učí nebrat podivné vzkazy vážně. Od lidí z ženského okruhu WTA slýchává, že se takové věci dějí poměrně často a že to není jen české specifikum, koneckonců ona sama dostává i řadu vulgarit v cizím jazyce.

Kristýna (vlevo) a Karolína Plíškovy na Australian Open | Foto: Jaroslav Plašil

„Chodí mi to v angličtině, ruštině, polštině a dál ani nevím,“ potvrzuje Kristýna Plíšková, která v této souvislosti vyvrací jeden omyl. Není to tak dávno, co bulvární média k tomuto tématu přinesla vyjádření sestry Karolíny o tom, že je svět zlý, a plný nenávisti: šlo ale o omyl.

„Udělali facebookový profil pod mým jménem a na něm nějaký článek. Bylo to úplně vedle, úplný opak mé povahy. Několik lidí mi napsalo, že je to dobrý článek a mně to přišlo úplně trapné,“ přiznává Karolína Plíšková, která tím odkrývá i jiný problém sociálních sítí. Až příliš často je někteří lidé považují za oficiální zdroje informací, a jejich pravdivost už si neověřují.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme