Tomáš Berdych a Karolína Plíšková se nezúčastní her v Riu, bojí se viru zika

Tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková nebudou reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Riu. Osmý hráč světového žebříčku se ze sportovního vrcholu sezony omluvil kvůli obavám z viru zika, který se šíří právě v Brazílii. Ze světové špičky se olympijského turnaje nehodlají zúčastnit i Kanaďan Milos Raonic či Rumunka Halepová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych | Zdroj: Reuters

„S velkou lítostí musím oznámit, že se nebudu účastnit letošních letních Olympijských her v Riu de Janeiru. Jedním ze závažných faktů, který mě ke kroku vedl je rozšíření viru zika v zemi, kde se olympiáda koná,“ napsal Tomáš Berdych v tiskovém prohlášení.

Na olympijských hrál plánoval semifinalista nedávného wimbledonu nejen singlový turnaj. S Radkem Štěpánkem měl medailové ambice ve čtyřhře a uvažoval také o účasti v soutěži smíšených párů s Karolínou Plíškovou. O několik hodin později ale svou účast vzdala i ona.

Virus zika se šíří bodnutím jednoho z druhů komárů v tropických a subtropických oblastech. Nakažení sice neohrožuje pacienta na životě, virus se ale přenáší pohlavním stykem a je prokázána přímá souvislost s poškozením mozku plodů infikovaných matek.

„Vzhledem k tomu, že jsem nedávno založil rodinu, je omezení zdravotních rizik vůči mým nejbližším prvořadou prioritou. Bylo to pro mě těžké rozhodnutí po dlouhé a složité diskuzi s blízkými. Jedná se čistě o moje osobní důvody,“ vysvětlil tenista.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Tomáš Berdych právě dnes slaví první výročí svatby. S manželkou Ester je na dovolené a neúčastní se ani čtvrtfinálového zápasu Davisova poháru mezi Českem a Francií. Reprezentace se ale nezříká.

„Omlouvám se všem, kterým moje rozhodnutí způsobilo zklamání. Věřím, že když mé důvody hlouběji zváží, pochopí, že jsem tak učinil z odpovědnosti vůči své rodině. Přeji naší reprezentaci úspěch a doufám, že při nejbližší možné příležitosti budu mít opět čest hájit na kurtu české barvy,“ rozloučil se Tomáš Berdych.

Česká žebříčková jednička není jediným tenistou, který v Riu hrát nebude. Své rozhodnutí se olympijských her nezúčastnit zveřejnil už i kanadský finalista Wimbledonu Milos Raonić či bývalá světová dvojka Simona Halepová z Rumunska.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme