Tomáš Berdych je v semifinále Turnaje mistrů

Málo vídaný obrat se povedl českému tenistovi Tomáši Berdychovi. Ten i s naprosto bídným podáním zvládl duel se Španělem Davidem Ferrerem, vyhrál 3:6, 7:5 a 6:1 a v sobotu od 21 hodin si v Londýně zahraje semifinále Turnaje mistrů s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou. V prvním semifinále se od 15 hodin střetnou právě David Ferrer a Roger Federer. Poslední zápas základní skupiny "A" mezi Berdychem a Ferrerem jsme přímo sledovali:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenista Tomáš Berdych na turnaji v Paříži | Zdroj: ČTK

Berdychův soupeř David Ferrer má semifinále jisté a jde mu pouze o to, s kým se v semifinále utká. Když prohraje, čeká ho Roger Federer. Když vyhraje, bude hrát s Francouzem Tsongou a proti Federerovi nastoupí Novak Djoković.

David Ferrer - Tomáš Berdych 6:3, 5:7, 1:6

Úvodní gamy jsou plné chyb z obou stran, samé pásky, rámy a auty. Jediný Berdychův vítězný míč bylo eso, i Ferrer ale kazí. Ve třetí hře se Berdych dostal ke shodě, ale oba míče zkazil. Zatím bez brejku.

Diváci Berdychovi přejí, líbí se jim jeho styl a většina londýnské haly mu fandí. Jenže co mu to je platné, když při svém podání chodí často až přes druhý servis, ve čtvrtém gamu dal navíc dvě dvojchyby. Přesto ho uhájil, Ferrer naštěstí také zatím nehraje bezchybný tenis.

To platilo ale jen prvních 6 gamů. Zatímco Berdychova hra poté nedoznala výraznějších změn, Ferrer přestal kazit. Tím pádem se dopracoval Berdychovýma chybama k brejkbolu a hned ten první využil. Jak jinak než tím, že český tenista vyhodil snadný míč do autu.

Následně Ferrer čistou hrou ukončil první sadu. Pokud Berdych nějakým zázrakem nezmění celou svou hru, těžko další dvě získá.

Druhý set

Snaha se Tomáši Berdychovi upřít nedá, dvouminutová přestávka mezi sadami mu opravdu prospěla minimálně k tomu, že zvolil jiný styl hry. Místo dlouhých výměn, které Ferrer často brzy vyhrál, teď chodí více k síti. Zatím bez brejku.

Nejeden český divák teď ve třetí hře slyšel Berdychovo hlasité povzdechnutí: "Néé, zase vedle." Bekhend po čáře není jeho silný úder, takový dnes není zatím žádný. A bohužel Tomáš Berdych hraje jeden aut za druhým. V kombinaci s Ferrerovou taktickou hrou, založenou na vyčkávání na chybu soupeře, to je cesta k rychlému konci.

Na ni teď Berdych nastoupil, Ferrerovi dal svou chybou k dispozici jeden brejkbol, který Španěl využil.

Za stavu 2:1 se z hlediště ozývá: "Bojuj, Tome, bojuj!". Berdych si vypracoval dva brejkboly, napoprvé zachránilo Ferrera 'prasátko', napodruhé Berdych vyhodil náběh k síti. Při shodě ale získal výhodu a útočnou hrou si vzal brejk zpět. Oproti první sadě má tento styl daleko větší naději na úspěch, i když sedmého hráče světa stále sráží velké množství chyb.

3:3 - Ferrer získal své podání čistou hrou, Berdych naopak dostal do tváře výraz naprosté beznaděje. Úspěšnost prvního podání má 40%, s tím se těžko vyhrává i proti hráčům ze druhé světové stovky.

Ferrer je bohužel na žebříčku pátý, Berdych mu dal svými chybami k dispozici dva brejkboly a z toho ten druhý Španěl využil. Prohrává 3:4.

Jenže v další hře při podání Španěla se ze zdánlivě ztracené situace dostal Berdych k brejkbolu. Frustrován předchozím vývojem, rozhodl se Berdych střelit hned z podání a vyšlo to. V další hře pak třemi skvělými servisy získal hru pro sebe.

Zlepšený servis českému hráči pomáhá, útočí i při podání Španěla. Přesto se jak on, tak Ferrer nedostali k brejkbolu a pokud se to Berdychovi nepovede ani v další hře, bude tie-break.

To není uměním, ale silou vůle! Tomáši Berdychovi dnes nejde na co sáhne, Ferrer snad v každém gamu získá bod 'prasátkem', ale i přesto se teď český hráč dokázal soupeři postavit ve výměnách od základní čáry. Ferrera umlátil, jediný nabídnutý brejkbol využil a vyhrál druhý set 7:5.

Třetí set

Ať už zápas skončí jakkoliv, Tomáš Berdych možná bude dáván do učebnic jako příklad toho, že bojovat se má až do konce. Bekhend po čáře ještě nedal do kurtu, i přesto stále hraje. Třetí set začíná Berdych na podání.

Ferrer změnil image, vzal si růžové tričko, ale evidentně není jeho šťastné. Berdych zvládl své podání a to Ferrerovo dokonce získal čistou hrou, Španěl ho ukončil dvojchybou. Pří Berdychově podání poté Ferrer předvedl několik zbytečných chyb, kterými dostal Čecha do vedení.

Ferrer kazí dál, dal Berdychovi vlastními chybami dva brejkboly a ten druhý mu pomohl dvojchybou sám využít. Nutno říci, že hra českého tenisty se rapidně zlepšila. Ferrer je nervózní. Zřejmě už chce jít co nejdříve spát, protože tuší, že do semifinálového zápasu to teď má zhruba 15 hodin.

Při vlastním podání přestal Berdych chybovat, občas si pomůže prvním podáním do kurtu a zlepšuje svou procentuální úspěšnost. Pátou hru sice ovládl David Ferrer, ale Tomáš Berdych už si podání vzít nenechal.

Zápas končí, Tomáš Berdych vítězí! Za celý zápas nezahrál ani jeden vítězný bekhend po čáře, přestože to mockrát zkoušel, štěstí neměl, údery mu nešly, ale více snahou než uměním přeci jen svého soupeře porazil a postoupil.

Semifinále Tomáš Berdych - Jo-Wilfried Tsonga začíná v londýnské hale v sobotu ve 21 hodin českého času.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme